Jak být na internetu v bezpečí?

9 zaručených tipů, díky kterým můžete být online bez starostí

Jaké jsou aktuálně největší hrozby?

Internet je skvělé místo plné zábavy a užitečných informací, ale má bohužel také svá temná zákoutí.
V ohrožení mohou být vaše soukromá i firemní data, digitální identita i finance.

Zranitelný router

Každý 7. domácí router není bezpečný, potvrdil průzkum společností ESET a Seznam.cz. Ačkoli ochranu počítače považujeme za standard, u dalších zařízení už na bezpečnost zapomínáme.

Nezabezpečená webkamera

Někteří útočníci se mohou pokusit dostat přístup k vaší webkameře. Na několika fotografiích zakladatele Facebooku je dokonce jeho notebook vidět s přelepenou webkamerou.

Vyděračský ransomware

Mezi nejzákeřnější formy malwaru řadíme ransomware, který zašifruje data v napadeném počítači a požaduje za jejich odšifrování nemalý finanční obnos.

Podezřelé platby

Pokud se dostanete na podvodnou stránku nebo nedodržíte základní pravidla bezpečnosti o placení na internetu, útočníci mohou získat údaje z vaší platební karty.

Děravé aplikace

V aplikacích ve vašem počítači se mohou objevit bezpečnostní mezery, které otevírají útočníkům zadní vrátka. Škodlivý kód, který takových chyb využívá, nazýváme exploit.

Phishing

Podvodné e-maily se z vás pokouší vylákat přístupové údaje či finanční obnos. Často vypadají jako od vaší banky nebo známého portálu a obsahují škodlivou přílohu nebo falešný odkaz.

Pokračujte na tipy, jak se účinně bránit.

0

Zisk hackrů v roce 2016 dosáhl až 1 miliardy dolarů.

Jak se účinně bránit?

Snažte se dodržovat níže uvedená doporučení. ;-)

Zkontrolujte router

I u vašeho domácího routeru nikdy nepoužívejte výchozí uživatelské jméno a heslo. Pravidelně kontrolujte, zda pro váš router výrobce nevydal aktualizaci firmware.

Udělejte si zálohu

Pravidelně zálohujte obsah svého zařízení. Externí disk nebo jiné úložiště by však nemělo být neustále připojeno k počítači, jinak bude jejich obsah rovněž napaden.

Prověřujte obchodníky

Při placení na internetu plaťte pouze na stránkách, které využívají protokol https (ikona zeleného zámku v adresním řádku prohlížeče). Plaťte pouze u prověřených prodejců s důvěryhodnou doménou.

Kontrolujte aktualizace

Aktualizujte operační systém a ostatní programy, které na zařízení používáte. Pokud stále ještě používáte Windows XP, seriózně zvažte přechod na novější verzi Windows.

Neklikejte na všechno

Neotvírejte přílohy zpráv od neznámých adresátů, ani takové, které jste vůbec nečekali. Pozor i na podezřelé odkazy v e-mailech, na sociálních sítích a webových stránkách.

Chraňte si soukromí

Používejte software, který vám umožní nejen kontrolovat, ale i pohodlně nastavit, které aplikace na vašem počítači přistupují k vaší webkameře. Zakrývání kamery není ideální řešení.

Pozor na chytrá zařízení

Pořizujte si chytré lednice, hodinky, chůvičky, IP kamery a podobná chytrá zařízení s připojením na domácí wifi síť z ověřených obchodů a od renomovaných výrobců.

Chraňte svá hesla

Svá hesla nikdy s nikým nesdílejte a nepoužívejte je opakovaně pro různé služby. Se správou a generováním silných hesel vám pomohou specializované aplikace.

Používejte antivirus

Vždy používejte spolehlivou a prověřenou internetovou ochranu. Pomocníkem při výběru může být nezávislá testovací laboratoř Virus Bulletin a její prestižní ocenění VB100.

Pokračujte na rady, jak poznat kvalitní ochranu počítače.

Co umí kvalitní internetová ochrana?

Při výběru ochrany dbejte především na její spolehlivost. Ukazatelem mohou být nezávislé testy nebo zkušenosti zákazníků. 

Chrání vaše online platby

Nakupujete online nebo používáte internetové bankovnictví? Používejte bezpečný prohlížeč, který zabrání odcizení hesel a údajů z kreditní karty.

Pomůže nalézt ztracené zařízení

Máte strach ze ztráty počítače? Sledujte a najděte ztracený notebook, nebo kontaktujte nálezce vašeho zařízení.

Zabezpečí vaše soukromá data

Obáváte se zneužití vašich soukromých dat při odcizení vašeho počítače? Používejte bezpečné šifrování a vaše soukromí bude v bezpečí.

Filtruje podezřelou poštu

Detekční technologie filtruje nevyžádanou poštu, která by vás mohla přivést na podvrženou stránku nebo obsahuje škodlivý kód.

Blokuje díry v aplikacích

Exploit blocker blokuje zneužití zranitelností v prohlížečích, čtečkách dokumentů a poštovních klientech. Nově chrání také proti zneužití chyb v Javě.

Kontroluje víc než harddisk

Další vrstva ochrany před šifrovanými hrozbami. Kontroluje přímo systémovou paměť proti velmi odolnému malware.

Chrání vaše soukromí a webkameru

Vždy snadno a rychle uvidíte, jaké aplikace přistupují k vaší webkameře. Zároveň vás upozorní, když bude chtít kameru použít nová aplikace.

Brání před zákeřným ransomware

Speciální ochrana, která chrání před známými šifrovacími hrozbami. Neznámé druhy rozpozná na základě jejich chování v počítači a zablokuje je.

Monitoruje domácí síť

Díky této funkci máte přehled o tom, kdo je připojený k vašemu routeru a také můžete zkontrolovat jeho zabezpečení a správné nastavení.

Čtěte dál a stáhněte si zdarma prémiovou ochranu ESET.

0

Pouze jediná ochrana získala 100x ocenění VB100

Antivirová ochrana ESET drží světový rekord v počtu ocenění VB100 od nezávislé testovací organizace Virus Bulletin. Tato ocenění obdržela za spolehlivou detekci bez falešných poplachů.

Zvolte prověřenou ochranu

Připojte se k více než 100 miliónům uživatelů z celého světa, 

kteří se každý den spoléhají na internetovou ochranu ESET.

Klíčové funkce

Antivirová ochrana

Ochrana před zneužíváním chyb v aplikacích

Ochrana před ransomware

Firewall

Ochrana online plateb

Kontrola domácího routeru

Ochrana webkamery

Pomoc s nalezením ztraceného PC

Antispam

Šifrování dat

Správce hesel

Rychlý antivirus
Internetová ochrana
Prémiová ochrana

Potřebujete pomoci s výběrem nebo instalací? Kontaktujte naši technickou podporu

Domluvíte se s námi v českém jazyce a jsme vám k dispozici každý všední den až do 20:00.