Jak zabezpečit účty na sociálních sítích?

  |   Jak na to

Facebook, Twitter, Instagram či Snapchat - na sociálních sítích tráví lidé čím dál více času a používají je pro komunikace s přáteli nebo rodinou. Dnes již pro většinu z nás patří sociální sítě neodmyslitelně k našim životům. Kybernetičtí útočníci mohou mít mnoho důvodů k tomu, aby se snažili proniknout k účtům oběti.

1468482443_36459762_ml.jpg

Motivem můžou být citlivé informace – například soukromé fotografie, zprávy, kontaktní adresa nebo aktuální poloha zařízení. Představte si, jak by bylo pro lupiče snadné vykrást dům, pokud by viděli, že je celá rodina na dovolené v zahraničí.

Trend je zřejmý – počet uživatelů sociálních sítí se rok od roku zvyšuje. Jestliže také patříte k těm, kteří se pravidelně přihlašují k sociálním sítím, jistě vám přijdou vhod naše tipy, jak své účty zabezpečit.

us social media

Podle serveru statista.com má téměř 80 % Američanů profil na sociální síti

Hesla

Nejjednodušší způsob pro útočníky jak se zmocnit cizího účtu je prolomit heslo. Základem bezpečného účtu je vždy dostatečně silné heslo. „Čím více speciálních znaků heslo obsahuje, tím je pro útočníky složitější ho prolomit,“ říká Pavel Matějíček, manažer technické podpory ve společnosti ESET. Vhodná pomůcka je zvolit jako heslo celou větu včetně mezer. Také je dobré heslo pravidelně měnit.

Návod, jak zvolit co nejvhodnější heslo, naleznete zde.

Dvoufaktorové ověřování

Pokud to služba umožňuje, je vždy vhodné aktivovat dvoufaktorové ověřování. 2FA vygeneruje jednorázové heslo, které je k přihlášení potřebné. Pokud by se útočníkům podařilo prolomit heslo k vašemu účtu, budou k přístupu potřebovat ještě PIN kód, který vám typicky přijde SMS zprávou.

Kontrolujte e-mail

V případě, že se někdo pokusí přihlásit k vašemu účtu, většina služeb zablokuje přístup a požádá vás o změnu hesla.

Kontrolujte pravidelně e-mailovou schránku, a v případě podezřelého přístupu k vašemu účtu ihned změňte heslo.

Podezřelé odkazy

E-maily se také mohou stát cílem útočníků. Za použití sociálního inženýrství se mohou zločinci snažit napodobit oficiální informativní emaily. Vždy zkontrolujte, zda e-mail nevypadá podezřele, zda odkazy směřují opravdu na oficiální webovou stránku a zda je stránka chráněna zabezpečeným protokolem https.

Také neklikejte na podezřelé odkazy, které obdržíte v soukromých zprávách, obzvláště od lidí, které neznáte.

Soukromí

Zamyslete se nad tím, zda je opravdu nutné, aby vaše příspěvky a citlivé informace viděli všichni uživatelé internetu. Nastavením profilu na „veřejný“ umožňujete (nejen) zločincům sledovat kde jste, ale také co děláte nebo co máte v plánu. Nebezpečí z kybernetického světa se tak přesouvá do vašeho reálného života a zejména děti tak poskytují stalkerům či únoscům až příliš cenné informace.


Dvojklik