Bankovní trojan pro android dokáže obejít 2FA

Malware se stahuje z několika serverů, které byly registrovány na konci ledna a začátku února. Zajímavostí je, že URL adresy ke škodlivému APK balíčku se mění každou hodinu. Jde o klasickou metodu, jak co nejdéle odolávat detekčním mechanismům antivirových programů.

Po stažení a instalaci aplikace požádá uživatele o přístup do zařízení s administrátorskými právy. Po udělení oprávnění škodlivou aplikaci nejde klasickou cestou odinstalovat. Ikona aplikace, která se vydává za Flash Player, se v uživatelském rozhraní skryje, takže na první pohled to vypadá, že k instalaci vůbec nedošlo, malware však už na pozadí provádí svou činnost.

Android/Spy.Agent.SI komunikuje se vzdáleným serverem. V pravidelných intervalech 25 sekund odesílá na server informace o infikovaném zařízení – model, IMEI, jazyk, verze SDK a instalovaných aplikacích. Z těch ho nejvíce zajímají bankovní aplikace. Pokud dojde ke shodě s cílovými aplikacemi, dojde k útoku.

Nejde o nic složitého. Při zapnutí legitimní aplikace malware zablokuje otevření aplikace a požaduje zadání přístupových údajů v podvodném okně. Samozřejmě v reálu k žádnému ověření zadaných údajů nedochází, místo toho Android/Spy.Agent.SI získaná data ihned odesílá na vzdálený server. Podobný způsobem se snaží získat přístup i do Google účtu.

Výměna informací mezi zařízení a serverem je kódována. Vše kromě ukradených přihlašovacích údajů, které se odesílají v plain textu.

Pak už při podvodné platbě zbývá jen obejít ověření pomocí SMS zprávy. Opět jde o jednoduchý proces. Malware odešle text smsky na server a zároveň zamaskuje, že by nějaká SMS na zařízení vůbec přišla. Útočník tak může nepozorovaně okrádat uživatele a převádět peníze na vlastní účty.

Android/Spy.Agent.SI prozatím útočí jen v Austrálii, Novém Zélandě a Turecku.

Exit mobile version