Jak zvládnout hesla k různým zařízením a službám?

Bezpečnostní experti doporučují používat ke každému zařízení nebo službě unikátní heslo. Jak si tedy zapamatovat větší počet hesel a bezpečnostních otázek? Existuje několik kroků, které vám pomohou správu hesel usnadnit.

Používané účty

Nejjednodušší je projít účty a služby, na kterých jste registrováni. Skutečně potřebujete deset profilů na sociálních sítích nebo větší množství e-mailových adres? Účty, které už nepoužíváte, můžete deaktivovat. Především ty, které neudržujete aktuální, ale přesto obsahují vaše citlivé údaje.

Rozdělení dle důležitosti

Další technika, která vám pomůže lépe organizovat přístupové údaje, je rozdělení účtů do dvou skupin. Do první skupiny zahrňte méně důležité účty a do druhé skupině naopak přiřaďte účty, které obsahují důležité či citlivé informace. Tomu budou odpovídat i jednotlivá hesla – pro duhou skupinu účtů volte silnější hesla s více znaky.

Pamatování hesel

Snadno zapamatovatelná jsou hesla vytvořená pomocí věty, již si zapamatujete. Tato pomůcka je velmi snadná, při vytváření hesla zvolíte první písmena věty. Některá písmena navíc můžete nahradit speciálními znaky, místo „A“ můžete použít “&“ nebo volit velká a malá písmena.

Například z věty „Má šťastná karta je eso.“ můžete vytvořit „mškJ3“.

Správce hesel

Další možnost je využití speciálního software, který se věnuje správě hesel k vašim účtům. Budete si pamatovat jen jedno hlavní heslo a ostatní hesla budou ve správci hesel bezpečně šifrována.

Programů, které se na správu hesel specializují, najdete na internetu mnoho. Vyzkoušet můžete například řešení od společnosti ESET, které správce hesel obsahuje.

Silné heslo je první předpoklad ke správnému zabezpečení zařízení nebo služeb. Dále byste měli dbát také na to, aby operační systém a jednotlivý software byly vždy aktuální.

Článek vyšel na welivesecurity.com

Exit mobile version