Teenager holding smartphone.

Kupujete dětem mobil nebo tablet? Nezapomeňte je zabezpečit

Stále více uživatelů přistupuje na internet přes chytrá mobilní zařízení, na ochranu před viry a dalšími internetovými hrozbami však myslí pouze každý druhý.
Jan Kubeš
Total
4
Sdílení

Plánujete dětem koupit pod stromeček chytrý mobilní telefon nebo tablet? Pak byste rozhodně neměli zapomenout vybavit je i kvalitní bezpečnostní aplikací, která je ochrání před různými nástrahami internetu. Kybernetičtí zločinci se stále více soustředí na smartphony a tablety, na něž se pomalu přesouvá většina internetového provozu. Děti a mladší uživatelé už na internet přistupují prakticky pouze přes telefon nebo tablet. Tato dvě zařízení jsou ale zároveň paradoxně nejméně chráněna před různými internetovými hrozbami.

Mobil nechrání ani polovina Čechů

Z našeho každoročního průzkumu online chování studentů středních a vysokých škol letos vyplynulo, že chytrý telefon vlastní nebo má zapůjčeno 96 % z nich, ale na kvalitní zabezpečení smartphonu myslí pouze 39 % studentů (z celkové populace v ČR to není ani polovina). To je v porovnání s úrovní zabezpečení počítačů a notebooků pouhý zlomek, přitom bezpečnostní hrozby cílí na chytré mobilní telefony a tablety stejně, ne-li více než na tradiční zařízení, která používáme pro přístup k internetu. Nechráněný mobil nebo tablet se stává snadným terčem a jeho novopečený majitel se z něj nemusí moc dlouho radovat.

Stačí si stáhnout škodlivou aplikaci, která obsahuje malware, otevřít přílohu e-mailu, jejímž prostřednictvím se šíří škodlivý kód, který poté do mobilu nebo tabletu infiltruje ransomware a radost z vánočního dárku je ta tam. Ransomware zařízení zašifruje a požaduje po oběti výkupné v Bitcoinech. V přepočtu na koruny jde obvykle o tisícové částky, ale i po jejich zaplacení nemáte jistotu, že vám útočník zašle kód pro odšifrování napadeného zařízení. Lepší je se proti takovým útokům pojistit a smartphone či tablet ochránit kvalitní bezpečnostní aplikací.

Jak dobře zabezpečit mobil a tablet?

Naše mobilní aplikace ESET Mobile Security pro zařízení s operačním systémem Android nabízí základní antivirus, ochranu v reálném čase, report zabezpečení, přehled historie aktivit na zařízení, možnost vzdáleného uzamknutí a zvukovou sirénu zdarma. V prémiové verzi za cenu roční licence můžete navíc získat Anti-Phishing, proaktivní Anti-Theft, filtr volání a SMS, plánování kontrol, vzdálenou lokalizaci odcizeného nebo ztraceného zařízení, automatické aktualizace a zámek aplikací.

Pokud kupujete smartphone nebo tablet předškolákům nebo školákům z prvního stupně základní školy, určitě se vám bude hodit i ESET Parental Control pro Android, což je aplikace rodičovské kontroly, která umožní nastavit filtry pro blokování nevhodných internetových stránek, časový limit pro přístup na internet nebo vypnout chytré funkce telefonu, dokud dítě neodpoví na volání nebo sms rodiče. Prostřednictvím GPS také dokáže lokalizovat, kde se dítě, resp. jeho mobil či tablet nachází a rodiče mohou díky této aplikaci zpětně zjistit, které internetové stránky dítě navštěvovalo a kolik času u nich strávilo.

Ochrana mobilních zařízení by měla patřit mezi základní výbavu chytrých telefonů a tabletů. Stojí zlomek ceny oproti samotnému dárku a rozhodně se vyplatí.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Mohlo by vás zajímat