Virové hrozby v dubnu: Vrací se WannaCry?

Ale co je to vůbec exploit? A hrozí nám nějaké riziko srovnatelné s loňskou kampaní tohoto ransomwaru? „Exploitem obecně označujeme specifický programový kód, který kybernetický útočník využívá pro zneužití zranitelnosti, resp. chyby v legitimním softwaru.

SMB/Exploit.DoublePulsar je backdoor vyvinutý americkou Národní bezpečnostní agenturou, NSA. Infikuje počítače s operačním systémem Windows a stahuje do nich další druhy malwaru. V případě DoublePulsaru jde o sofistikovanou zálěžitost, protože jeho kód zůstává pouze v paměti a infikuje přímo jádro operačního systému napadeného počítače. Má tak dokonalou kontrolu nad systémem,“ vysvětlil novinářům v tiskové zprávě Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET. A přestože před rokem tento backdoor pomáhal šířit ransomware WannaCry, podobnou situaci nyní ale podle našich analytiků neočekáváme.

První byl i nadále javový skript JS/CoinMiner s podílem bezmála jedenáct procent. Ten běží na pozadí internetových stránek a zneužívá výpočetního výkonu napadeného zařízení pro těžbu kryptoměn. Našim statistikám vévodí nepřetržitě od ledna letošního roku, přestože jeho podíl v celkovém počtu detekcí škodlivých kódů a potenciálně nechtěných aplikací (PUA) neustále klesá. Mezi deset nejčastějších hrozeb se v dubnu dostala i jeho další varianta Win64/CoinMiner.

Nejčastější internetové hrozby v České republice za duben 2018:

Exit mobile version