WhatsApp a soukromí

WhatsApp patří mezi sítě s opravdu velkým počtem aktivních uživatelů – celkově 700 milionů uživatelů, denně 25 milionů aktivních uživatelů, kteří odešlou v průměru 700 milionů fotek a 100 milionů videí každý den. Existuje řada návodů a rad, jak si zabezpečit různé aplikace. V případě WhatsApp je to několik položek, u kterých si můžete zvolit, zda a s kým je chcete sdílet – profilový obrázek, stavová zpráva, online stav. I přesto, že budete věnovat pozornost soukromí, že nastavíte omezení přístupu k informacím, může dojít k tomu, že se k nim dostane někdo cizí. To znamená, že k informacím má přístup kdokoliv, i pokud nastavíte omezení přístupu na “nobody / nikdo”.

Toto bezpečnostní riziko objevil Maikel Zweerink, tvůrce aplikace WhatsSpy Public. Daná aplikace pak ukáže informace, které by měly zůstat skryty – například od kdy do kdy jste byli na WhatsApp online. Vše je velmi dobře popsáno na serveru NetworkWorld, kde si můžete prohlédnout snímky z aplikace WhatsSpy Public.

Kdysi patřil WhatsApp mezi ty bezpečnější aplikace – v testu dostala 5 ze 7 možných hvězd. Letos v lednu už ale dostala jen hvězdy 2.

Co stojí za tak významným propadem? Měli bychom se bát? Asi nic nového pod sluncem. Vidím dva možné způsoby řešení:

– Používat WhatsApp – je vám jedno, jestli někdo cizí vidí soukromé informace

– Nepoužívat WhatsApp – vybrat si jinou alternativu a doufat, že je bezpečnější

U druhé možnosti bych ale připomněl, že jiná řešení také nejsou naprosto bezpečná. I společnost Viber čelila útoku, při kterém bylo odcizeno velké množství uživatelských dat.

Exit mobile version