Zamyslete se nad tím, co sdílíte na sociálních sítích

Sociální sítě jsou přesyceny soukromými informacemi a staly se tak vyhledávaným cílem kybernetických zločinců. Uživatelé často sdílí informace veřejně a většinou k tomu využívají hned několik kanálů najednou. Útočníci si díky tomu mohou poskládat ucelený profil s aktuálními daty.

Tyto informace mohou sloužit kyberzločincům k cílenému phishingovému útoku, který se snaží odcizit vaše konkrétní osobní informace (adresu, telefonní číslo nebo přístupové údaje k internetovému bankovnictví), případně k šíření škodlivého obsahu.

Pokud vám na sociální síti někdo z přátel nebo kolegů pošle podezřelý odkaz, například s výzvou o zaplacení drobného poplatku, prověřte si nejprve, že se skutečně jedná o pravý profil. Útočníci se díky technikám sociálního inženýrství snaží své oběti přesvědčit co nejdůvěryhodněji. Falešné profily jsou tak často k nerozeznání od těch pravých. Vždy se ujistěte, že si do přátel přidáváte skutečné profily lidí, které znáte.

Další krok, kterým můžete snížit riziko zneužití vašich dat, je pravidelně kontrolovat nastavení soukromí všech sociálních sítí, které aktivně používáte. Jestliže je to možné, omezte na nich okruh lidí, kteří vaše příspěvky uvidí, jen na vaše přátele. I s tímto opatřením musíte mít na paměti, že jsou vaše data uložena na serveru a vy nad nimi nemáte kontrolu. Ani smazání konkrétního příspěvku vám nezaručí, že nikdo neudělal snímek obrazovky.

Nejlepší prevence je v tomto případě pravidlo „sdílejte jen to, co může být veřejně vidět“. Případně se na to můžete podívat z pohledu útočníků a při publikování fotografie nebo videa se zeptat, zda vás tento příspěvek může nějakým způsobem poškodit. Pokud ano nebo pokud by vás někdo mohl vydírat jeho zneužitím, raději ho nesdílejte.

Exit mobile version