Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti?

10 tipů, jak ušetřit za elektřinu v chytré domácnosti

Současná krize žene ceny energií vzhůru a zatěžuje mnoho domácností. Jak používat elektronická zařízení tak, abychom snížili spotřebu za elektřinu?
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Loni touto dobou se jen málokdo z nás zajímal o to, jaká je jeho spotřeba elektřiny a plynu nebo kolik ročně za energie utratíme. Aktuální energetická krize a celoevropská nejistota související s válkou na Ukrajině to však změnily. Ostatní výdaje domácností navíc také prudce rostou v důsledku inflace. A i když se to na první pohled nemusí zdát, elektronická zařízení a jejich rostoucí počet v domácnostech spotřebovávají elektrickou energii stále víc.

Dnes se podíváme na několik rychlých řešení, která vám pomohou snížit účty za elektřinu a udělat zároveň krok ekologičtějším směrem.

Když pracujete doma, spotřeba elektřiny roste

Počet připojených zařízení v našich domácnostech v posledních letech prudce vzrostl. Bývaly doby, kdy jsme mezi zařízení, která jsme doma pravidelně připojovali, mohli počítat pouze notebooky a stolní počítače, chytré telefony a tablety. Nyní k nim můžeme přidat obrovskou škálu chytrých domácích spotřebičů a zařízení včetně hlasových asistentů s umělou inteligencí, chytrých televizorů a připojených videozvonků. Odhaduje se, že průměrná evropská domácnost jich má nyní přibližně 17 a v USA až 20.

Kvůli většímu rozšíření práce z domova z předešlých dvou let pandemie koronaviru je také více využíváme. Zatímco dříve mohly být naše stolní počítače po většinu týdne vypnuté, protože jsme pracovali z kanceláře, nyní můžeme mít několik dní v týdnu nepřetržitě připojený počítač, notebook i mobilní telefon. Přičtěte další členy domácnosti a náklady rostou.

Nejlepší tipy, jak ušetřit za elektřinu

Vedle investic do solárních panelů nebo jiných alternativních zdrojů jsou změny v používání domácích spotřebičů a zařízení nejrychlejším řešením. Co tedy můžete udělat, abyste snížili spotřebu elektřiny a ušetřili?

#1

Pokud kupujete nové přístroje, podívejte se po energeticky úsporných zařízeních a zkontrolujte, zda mají certifikaci Energy Star nebo dobré hodnocení prostřednictvím energetických štítků v rámci systému energetického štítkování EU. Počítače s označením Energy Star mají spotřebovat o 30–65 % méně energie než jiná zařízení.

#2

Jakmile je notebook nebo mobilní zařízení plně nabité, odpojte je od sítě a využívejte baterii.

#3

Používejte raději notebooky než stolní počítače – odpojený notebook od sítě spotřebuje méně elektrické energie.

#4

Vyhněte se spořičům obrazovky – reálnou úsporu energie nezajistí, naopak mohou spotřebovat víc.

#5

Využijte raději režim spánku s nízkou spotřebou energie. Zařízení zkrátka „vypnete“, když ho nepoužíváte. Případný mírný nárůst spotřeby energie potřebný k uvedení do aktivního režimu bude zastíněn úsporami v porovnání s neustále běžícím přístrojem. Častější uspávání může také prodloužit jeho provozní životnost.

#6

I když jsou zařízení vypnutá, mohou spotřebovávat elektřinu už jen tím, že jsou zapojena do sítě (v tzv. standby neboli pohotovostním režimu). Tato „upíří energie“ může zvýšit měsíční účty za energie odhadem o 5-10 %. Odpojte tedy ze zásuvky všechna zařízení, která nepoužíváte.

Orientační srovnání spotřeby ve standby režimu:

ZařízeníOrientační spotřeba ve standby režimu (watty)
Monitor 24 palců1 W
Monitor herní 34 palců1 W
Počítač kancelářský3 W
Počítač herní3 W
Notebook připojený k adaptéru3 W
Modem20 W
Router10 W
Domácí kancelář (stolní PC, monitor, periferie, malé repro, nabíječka na mobil, malá tiskárna)> 10 W
Hráčské doupě (herní PC, velký monitor, periferie)20 W

Zdroj a více informací: Lupa.cz

#7

Zvažte používání moderních prodlužovacích kabelů, které jsou navrženy tak, aby přestaly odebírat energii, když se nepoužívají. Výhodou je, že jsou vybaveny také praktickými funkcemi, jako jsou časovače a monitory aktivity.

#8

Pro streamování videa zvolte nejmenší možné zařízení v závislosti na počtu sledujících osob. Herním konzolím se vyhněte, spotřebovávají odhadem desetkrát více energie než tablety nebo notebooky. Zařízení pro streamování obsahu s certifikací Energy Star by mohla spotřebovat o 25-30 % méně energie než standardní zařízení.

#9

Na televizoru přepněte na úsporný režim, který ztlumí podsvícení a mohl by pomoci snížit spotřebu energie až o třetinu.

#10

Spotřebu můžete také měřit a mít tak přehled o vynaložených nákladech – chytrý měřič může v reálném čase sledovat, kolik energie se v domě spotřebovává, a pomůže lépe pochopit, jak různé spotřebiče ovlivňují spotřebu. Samotné měřiče spotřebovávají velmi málo elektřiny a v konečném důsledku by vám mohly ušetřit peníze.

Máte chytrou domácnost? Nezapomeňte ji zabezpečit:

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat