5 kroků, jak ulevit unaveným očím

Je těžké se vyhnout obrazovkám, únava očí na vás číhá, ať už sedíte u počítače v práci, nebo surfujete na internetu doma. Zpráva od American Optometric Society uvádí, že problémy se zrakem se vyskytují u 70 – 75% lidí, kteří pracují u počítače. Pokud do této kategorie spadáte, není na co čekat, začít můžete našimi tipy.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

1. Udělejte si pauzu

Je to zřejmé, pokud máte z počítače unavené oči, pak vám jistě pomůže do monitoru přestat zírat. Ne vždy je to možné, ale i když máte před uzávěrkou a jste ve spěchu, krátká pauza může zvýšit vaši produktivitu.

Další dobrý tip, z blogu Digital Inspiration, je pravidlo 20-20-20. Princip je velmi jednoduchý. Najděte si objekt vzdálený 20 stop (~ 6m) a každých 20 minut se na něj 20 vteřin dívejte. Je to jednoduché a rychlé, takovéto cvičení můžete stíhat i během pracovního nasazení.

2. Správné osvětlení

Další častá příčina únavy očí je světlo. Pokud je osvětlení příliš světlé, nebo pracujete na místě, kde je příliš mnoho denního světla, pak se oči unaví velice rychle. Je vhodné zvolit mírné světlo a úsporné zářivky a v místech, kde je přímé sluneční světlo okna zastínit.

Dalším dobrým tipem je umístit světla v kanceláři před, nebo za monitor, ne z boku. Sezení u počítače ve tmě není také dobré.

muž ležící ve tmě s telefonem

3. Nastavení monitoru

Světla v místnosti již máte nastavená, teď je na řadě monitor. Můžete postupovat podle doporučení serveru Specsavers. Začít byste měli nastavením jasu a velikosti textu. Také je dobré nastavit správnou teplotu barev – snížit modré zabarvení.

4. Mrkejte

Mrkání asi není něco, na co je potřeba myslet, koneckonců je to přirozené, ale mnoho lidí mrká u počítače méně, což vede k vysoušení a podráždění očí. Takže jakkoli je tento článek zajímavý, nezapomínejte mrkat J

5. Pravidelná kontrola očí

Jestliže jste došli až sem a oči vás stále pálí, pak zvažte oční vyšetření. All About Vision doporučuje vyšetření zraku jednou ročně.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat