5 nejčastějších podvodů na Instagramu

Phishing, klonování profilů i milostné podvody – připravili jsme pro vás přehled pěti nejčastějších taktik, které používají útočníci na Instagramu.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Instagram je s více než miliardou aktivních uživatelů měsíčně jedna ze čtyř nejpopulárnějších sociálních sítí na světě, a to včetně České republiky. Právě vysoké číslo potencionálních obětí láká různé podvodníky. Pět nejčastějších podvodů vám blíže představíme v našem článku.

Phishing

Phishing je typ podvodu, který kybernetičtí útočníci využívají již dlouho a stále se k němu vracejí. Jediným cílem phishingu je odcizit vaše osobní nebo přístupové údaje. Pachatelé je pak využívají k dalším nelegálním činnostem, a to buď k odcizení vaší identity nebo k prodeji na černém trhu.

Obrázek podvodné a oficiální přihlašovací stránky na Instagramu
Vlevo obrázek podvodné přihlašovací stránky, vpravo oficiální přihlašovací stránky. Zdroj: bleepingcomputer.com.

Strategie podvodu je poměrně dobře známá. Podvodník vás kontaktuje prostřednictvím e-mailu, ve kterém vám sdělí, že se někdo neoprávněně snaží přihlásit do vašeho účtu. E-mail většinou obsahuje falešný odkaz pro resetování hesla. Jakmile na něj kliknete, budete přesměrováni na falešnou přihlašovací stránku k účtu na Instagramu. Útočník prostřednictvím falešné stránky získá přihlašovací údaje a přístup k vašemu účtu.

V jiném případě mohou pachatelé v e-mailu tvrdit, že uživatel porušil autorská práva a je nutné se přihlásit prostřednictvím odkazu v e-mailu. Pokud to ale uživatel udělá, bude opět přesměrován na falešnou přihlašovací stránku. Někdy se podvodníci zkoušejí vydávat za podporu Instagramu a kontaktovat uživatele přímo přes zprávy v aplikaci.

Útočník vás kontaktuje prostřednictvím e-mailu, ve kterém vám sdělí, že se někdo neoprávněně snaží přihlásit do vašeho účtu.

Podvod může uživateli prozradit například špatná gramatika nebo použití vygenerovaných pozdravů namísto osobních. Uživatel si také může vyhledat e-mailovou adresu odesílatele. Pokud není propojena s oficiální e-mailovou adresou služby, jde s největší pravděpodobností o podvod.

Klony profilů

Při prohlížení profilů celebrit, influencerů nebo oblíbených sportovních týmů můžete narazit na zdvojené účty. Naklonované profily nepředstavují riziko jen v případě populárních herců, zpěváků nebo sportovců.Kybernetičtí zločinci klonují také účty běžných uživatelů Instagramu. Cílem je napodobit jejich chování a získat vliv na jejich přátele a sledující.

ověřený a autentický profil sportovce na Instagramu a klonované neoficiální profily
Příklad ověřeného profilu se štítkem a neoficiálních zdvojených profilů. Zdroj: Instagram.

Podvod je jednoduchý. Útočník, který se vydává za uživatele, bude tvrdit, že jeho účet byl napaden, musel si založit nový, a navíc přišel o všechny peníze na svém účtu. Jinou taktikou může být smyšlený příběh o tom, že se uživatel dostal do finančních potíží. S pomocí sociálního inženýrství a trochou štěstí se pachateli podaří přesvědčit přátele a příbuzné oběti a vylákat od nich finanční pomoc.

Nejrychlejší cestou, jak prověřit, zda jste nebyli kontaktováni naklonovaným účtem, je spojit se se svým přítelem alternativní cestou, například mu zatelefonovat. Svůj účet udržíte v bezpečí, pokud ho budete mít v soukromém módu a budete si vybírat, komu povolíte sledování.

Podvod se štítkem ověření

Pokud u účtu na Instagramu uvidíte modrý štítek se zatržítkem, znamená to, že se jedná o oficiální ověřený profil. Instagram tímto způsobem rozlišuje významné a autentické účty od těch ostatních a fanoušci tak poznají, jaké účty mají sledovat. Ověření otevírá také dveře k dalším možnostem, jako je sponzorství či spolupráce s dalšími značkami.

Podvod je v tomto případě poměrně přímočarý. Útočník vás kontaktuje, pravděpodobně prostřednictvím přímé zprávy u vašeho profilu, a nabídne vám získání ověření za poplatek. Nejjednodušší cestou, jak se tomuto podvodu vyhnout, je pamatovat si, že k ověření se můžete dostat jen přes oficiální proces na Instagramu.

Milostné podvody

Ačkoli většina lidí má tyto podvody spojené s aplikacemi na seznamovaní, vyskytují se i na sociálních sítích jako je Instagram. Podvodník v tomto případě potřebuje hodně času, aby si získal důvěru oběti. To obvykle zahrnuje dlouhé dvoření v podobě reakcí na příspěvky, komentářů a zasílání zpráv oběti. Jakmile si je svou hrou jistý, začne prosit o peníze. Žádost často zdůvodní zdravotními potížemi nebo zaplacením letenky, aby se se svou obětí mohl setkat.

Podvodník v tomto případě potřebuje hodně času, aby získal důvěru oběti.

Falešného milence lze odhalit několika způsoby. Prostřednictvím vyhledávání na internetu můžete udělat rychlý průzkum a podle fotek určit, zda je nápadník opravdu tím, za koho se vydává. Pokud se nechce osobně setkat a neustále hledá důvody, jak se schůzce vyhnout, měli byste zpozornět a na jeho opravdové záměry se zeptat. Stejně tak může odmítat videohovory, aby nebylo vidět, jak doopravdy vypadá.

Podezřelí prodejci

Instagram umožnuje značkám propagovat jejich produkty prostřednictvím služby Marketplace. Stále častěji se tak můžete setkávat s vyskakujícími nabídkami nového zboží nebo výprodeje.

V případě některých reklam se může opět jednat o podvod. Zde by měla fungovat vaše přirozená zvědavost a bdělost. Pokud jste o značce či prodejci nikdy neslyšeli, neznamená to okamžitě, že se jedná o podvod, ale měli byste zpozornět. Reklama vám má prodat vysoce kvalitní zboží za nízkou cenu. V případě, že se jedná o podvod, vám zboží vůbec nedorazí, bude velmi nekvalitní nebo obdržíte úplně něco jiného, než jste si objednali.

V tomto případě je moudré opět využít vyhledávání a kouknout se na recenze o výrobci i výrobku. Pokud se ostatní uživatelé setkali s podvodem, své negativní zkušenosti budou sdílet prostřednictvím recenzí na různých fórech. Buďte ostražití ale také před falešnými recenzemi. Obsahují například gramatické chyby a překlepy, snaží se usilovně vyvrátit negativní komentáře a výrobce nebo výrobek popisují v tom nejlepším světle.

Bezpečí je v rukou uživatele

Odhalit podvody, které mohou uživatele připravit o citlivá data a finance, je pro správce sítí poměrně složité. Pokud ale uživatel zůstane ostražitý a informovaný, může podvod rozeznat už z dálky. Zacházejte opatrně s nevyžádanými e-maily. Pokud se vám cokoli nezdá, vyhledejte si více informací. A pokud něco vypadá až příliš dobře, tak se s největší pravděpodobností jedná o podvod.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat