5 tipů, jak odstranit svou virtuální identitu z internetu

Zkoušeli jste někdy zadat do internetového vyhledávače své jméno? Možná by vás překvapilo, kolik informací je o vás na internetu uloženo. Ať už jsou to informace, které jste na internet publikovali vy, nebo to udělal někdo jiný, tato data mohou kybernetičtí zločinci lehce zneužít ke svému prospěchu.
Jan Kubeš
Total
1
Sdílení

Jestliže tento článek čtete, pravděpodobně jste si vědomi toho, že se na internetu mohou vyskytovat informace, které odhalují vaši identitu. Pokud se tedy z nějakého důvodu rozhodnete zmizet z online světa, server cnet.com publikoval několik tipů, které vám pomohou účinně odstranit svou digitální stopu. Postupujte podle následujících kroků.

1. Odstraňte nebo deaktivujte vaše účty na sociálních sítích, webových službách nebo internetových obchodech

Zamyslete se, na kterých sociálních sítích máte účty. Pravděpodobně si vzpomenete na Facebook, Instagram, Twitter nebo LinkedIn, nevytvářeli jste si v minulosti účet také na dalších sítích, které již aktivně nepoužíváte?

Dále si projděte webové stránky obchodníků, u kterých jste nakupovali. Nevytvořili jste si při dokončení objednávky zboží účet, který obsahuje vaše kontaktní údaje?

Také si zkuste vzpomenout na nejrůznější webové služby, které jste použili – například aplikace na přehrávání hudby, filmů, na ukládání souborů, nebo služby spojené s cestováním.

V nastavení jednotlivých účtů hledejte možnost, jak účet deaktivovat nebo smazat. Záleží na konkrétním účtu, ale tuto možnost pravděpodobně naleznete v nastavení bezpečnosti nebo soukromí.

odstranit účet

Pokud si nebudete jistí, jak konkrétní účet smazat, nebo to daná služba neumožňuje, můžete změnit veškeré citlivé informace na náhodná slova či znaky, ze kterých nebude moci nikdo odvodit vaši totožnost.

2. Odstraňte data ze stránek, které uchovávají vaše údaje

Existují společnosti, které se specializují na sbírání citlivých informací. V zahraničí jsou to například Spokeo, Crunchbase, PeopleFinder a mnoho dalších. Takové společnosti uchovávají informace o všem, co děláte online a dále je prodávají, většinou za reklamními účely.

Vzhledem k tomu, že podobné společnosti působí především v zahraničí a větší zájem mají primárně o celebrity a známe osobnosti, je možné, že o sobě žádné záznamy nenajdete. V opačném případě byste byli nuceni se domluvit na tom, aby vaše informace ze svých databází odstranily.

3. Odstraňte informace o vás přímo z webových stránek

V internetovém vyhledávači si snadno ověříte, zda se o vás někdo na webových stránkách zmiňuje v příspěvcích, na fórech a podobně. Jestliže tedy najdete záznam, který byste z internetu rádi smazali, můžete kontaktovat správce webu jednotlivých stránek. Kontakt naleznete pravděpodobně v sekci „Kontakty“ nebo „O nás“.

Pokud byste kontakt nenašli, můžete využít některou ze služeb, která vám poskytne kontaktní údaje na majitele domény, vyzkoušet můžete například službu whois.com.

4. Odstraňte výsledky vyhledávačů, které se o vás zmiňují

Pomocí internetových vyhledávačů jako Bing, Yahoo nebo Google si můžete snadno ověřit, zda se o vás někdo zmiňuje. Například zmíněný Google nabízí nástroj, pomocí kterého můžete odstranit konkrétní URL adresy.

odstranění obsahu

Jestliže například někdo publikoval vaše citlivé informace a správce webu odmítl data vymazat, můžete alespoň kontaktovat společnost vyhledávače, aby výsledky vyhledávání odstranila. Vaše informace tak bude komplikovanější najít.

5. Odstraňte účty e-mailových adres

Záleží na typu e-mailové adresy, celý proces se může trochu lišit, ale obvykle je potřeba účet smazat nebo deaktivovat a po nějaké době nečinnosti bude odstraněn automaticky.

E-mailová adresa je nutná k úspěšnému splnění předchozích kroků, proto se předem ujistěte, že si tento bod necháte až na konec.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat