obrazovka s nápisem ransomware a peníze

WannaCry už má nástupce. Jmenuje se EternalRocks a je mnohem zákeřnější

Ransomware, který v polovině května zaplavil celý svět, měla vypustit hackerská skupina Lazarus blízká severokorejské vládě.
Total
0
Sdílení

Britská Národní centrála pro kybernetickou bezpečnost (NCSC) dospěla k názoru, že za květnovým masivním útokem ransomware WannaCry skutečně stála hackerská skupina Lazarus, jak už dříve naznačovaly některé bezpečnostní společnosti. NCSC podle britské veřejnoprávní televize BBC analyzovala shodné prvky s útoky proti společnosti Sony Pictures v roce 2014 a loňským útokem na uživatele v Bangladéši, při němž zločinci vydělali 81 milionů dolarů. Kampaň WannaCry i přes své masivní nasazení tvůrcům ransomware přinesla v přepočtu jen 134 tisíc dolarů.

Britská centrála pro kybernetickou bezpečnost vychází při své analýze z „širšího souboru zdrojů“ než soukromé bezpečnostní společnosti, které dospěly ke stejnému závěru již koncem května, uvedla BBC. NCSC ale nechtěla důkazy o podílu skupiny Lazarus specifikovat. Centrála míní, že tvůrci kampaně nebyli motivováni finančním ziskem. Je pravděpodobné, že šlo spíše o určitý test. Dosavadní důkazy o spojitosti mezi severokorejskou skupinou hackerů a ransomware WannaCry byly nepřímé.

Ransomware WannaCry napadl od 12. května stovky tisíc zařízení ve 150 zemích světa. Škodlivý kód využil zranitelnosti systému Windows SMB a speciálního programu americké agentury na kybernetickou ochranu NSA.

Mohlo by vás zajímat

Pravda a mýty o bezpečnosti Androidu. Obezřetnost je na místě

Nejrozšířenější operační systém v chytrých mobilních zařízeních není tak bezpečný, jak by se mohlo zdát. Chráníte svůj počítač a notebook bezpečnostním softwarem a zdá se vám zbytečné vynakládat čas a finanční prostředky, abyste stejným způsobem zabezpečili i svůj chytrý telefon nebo tablet? Možná jste zaslechli tvrzení, že smartphony jsou proti malwaru lépe chráněny a žádnou speciální bezpečnostní aplikaci nepotřebují. Opak je pravdou.
Přečíst článek

Bezpečnostní trendy 2017: ESET varuje před pokračující vlnou ransomware útoků

Zpráva „Trendy 2017: Bezpečnosti bude vládnout ransomware“ sestavená bezpečnostními experty společnosti ESET představuje klíčová témata počítačové bezpečnosti důležitá pro firmy i domácí uživatele a varuje před nejnovějšími hrozbami, které se mohou objevit v novém roce.
Přečíst článek