školáci a studenti využívají chytré telefony a technologie ve škole a ke studiu.

7 tipů pro chytré telefony školáků a studentů

Notebook a nyní i chytrý telefon. Nezbytná výbava současného školáka a studenta. Jak smartphone jednoduše zabezpečit před kybernetickým nebezpečím?
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Aktuální doba posunula učení a studium daleko více do online prostředí. Studenti a školáci využívají internet k vyhledávání zdrojů pro své referáty a seminární práce, komunikaci se spolužáky, pro přístup do informačního systému své školy nebo ke sdílení materiálů a úkolů. Ti starší stále častěji využívají internet i pro samostudium. Dokumenty si posílají nejčastěji přes aplikaci Messenger a stále roste obliba nástrojů Google Disk a Google Docs.

Zatímco ochrana notebooku je již poměrně běžná, na smartphone se stále zapomíná. Stejný telefon, se kterým studenti a školáci přistupují ke studijním materiálům, využívají přitom i k zábavě, například na sociálních sítích. A ty se také stávají místem, kde mohou narazit na podvody.

Přečtěte si také: 
5 nejčastějších podvodů na Instagramu

Aby byla i online škola bez zbytečných překážek a nástrah, připravili jsme několik rychlých tipů, jak jednoduše pohlídat bezpečnost v chytrém telefonu s operačním systémem Android:

#1 Heslo je základ

Základní překážka proti zneužití informací v telefonu je jednoduchá – zámek obrazovky. Telefon může zůstat někde ležet a chvilka nepozornosti znamená riziko pro vše, co v telefonu máme. Na výběr je z několika možností. Vedle zamknutí telefonu heslem nebo gestem je řešením i silnější ochrana, jako je odemknutí po rozpoznání obličeje či otisku prstu. Platí následující doporučení: Pokud si vybírám mezi gestem nebo heslem, silnější ochranou bude vždy heslo.

Přečtěte si také: 
Jak tvořit spolehlivá hesla?

#2 Data nebo Wi-Fi?

Zatímco Wi-Fi připojení doma lze dobře zabezpečit, na veřejných místech, jako je kavárna, vlakové nádraží nebo letiště, bezpečnost připojení nezjistíme. Budu ze svého telefonu platit? Potřebuji se přihlásit do e-mailu nebo na Instagram? Všude, kde jde o citlivé údaje, je bezpečnější využít data od mobilního operátora.

#3 Tu aplikaci musím mít! Nebo ne?

Kdo nemá v telefonu celou řadu různých aplikací a her? I v jejich případě jde ale snadno narazit na riziko. Hra nebo aplikace podle posledního hitu z Netflixu může být velmi lákavá a vy ji chcete stáhnout hned, jak na ni narazíte. Je dobré si ale pamatovat, že mimo Google Play mohou aplikace obsahovat škodlivý kód. Rozhodně doporučujeme stahovat pouze z oficiálních míst.

#4 Co všechno aplikace o telefonu ví?

Každá nová aplikace se dožaduje celé řady povolení, aby mohla přistupovat k informacím v telefonu. Nedávejte aplikaci přístup bez rozmyslu a ke všemu. Práva aplikací si můžete navíc kontrolovat a měnit v nastavení telefonu.

#5 Chytrý telefon = vstupní brána do světa sociálních sítí

S celou řadou podvodů se můžeme setkat i na sociálních sítích. Dejte pozor na lákavé nabídky v příspěvcích i v soukromích zprávách. Také si rozmyslete, jakou úroveň soukromí na svém profilu budete používat.

Přečtěte si také: 
5 nejčastějších podvodů na Instagramu

#6 Aktualizace zdržují, ale…

Obsahují i opravy potíží, které se objevily v předchozích verzích. Aktualizujte ideálně vždy hned, jakmile je aktualizace pro operační systém telefonu a aplikace dostupná.

#7 Nutnou pojistkou je antivirová ochrana

Mobilní telefon je takovým naším malým počítačem. Podle posledního průzkumu mezi studenty a žáky českých středních a vysokých škol z nich více než polovina svůj chytrý telefon nechrání žádným antivirovým softwarem. Vystavují tak riziku nejen svá osobní data, ale i obsah svého telefonu. Nezapomeňte – i bezpečnostní aplikaci je třeba pravidelně aktualizovat.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat