8 tipů, jak bezpečně uchovávat vaše digitální vzpomínky

Jak moc si ceníte digitálního obsahu, který vytváříte či uchováváte? Téměř každý má na svém zařízení fotografie, videa, dokumenty či jiný obsah, o který by nerad přišel. Jak správně o tato data pečovat? Stačí soubory uložit na disk nebo využít online úložiště?
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Na serveru wikihow.com vyšel pěkný článek, který popisuje několik kroků, které je vhodné dodržovat pro bezpečné uchování dat. Pojďme se na jednotlivé tipy podívat.

Udělejte si rychlou zálohu

Nejjednodušší způsob je využít přenosný USB disk a přesunout na něj složku s dokumenty, které chcete uchovat. Samozřejmě existují i další způsoby, ale ty můžete využít později. Nyní je důležité, abyste pro případ selhání, ztráty nebo odcizení pevného disku vaše nejcennější nebo nenahraditelné informace zkopírovali z počítače na jiné médium.

Rozhodněte, co je cenné

Měli byste si položit několik otázek, které vám pomohou vaše data roztřídit a rozhodnout se, která data jsou skutečně nenahraditelná:

  • Vadilo by vám, kdybyste o toto zítra přišli? Pro pracovní věci, účty a cenné dokumenty odpovíte pravděpodobně „ano“. Tento typ dat by pro vás měl být prioritou.
  • Vadilo by vám, kdybyste neměli tyto soubory v příštích deseti letech? Stejně tak se můžete zeptat, zda by vám vadilo ztratit deset let staré soubory. Například fotky vašeho domácího mazlíčka nemusí být nyní příliš důležité, možná byste však změnili názor, kdybyste o něj přišli.
  • Jak (ne)nahraditelná jsou tato data? Hudba, filmy nebo seriály patří obecně k snadno nahraditelným datům. Na druhou stranu dokumenty, které jste napsalinebo fotografie, které jste pořídili už tak snadno nevytvoříte.

Na online služby se nemůžete zcela spolehnout

To samozřejmě neznamená, že nesmíte nahrát fotku na Facebook nebo Instagram. Je však dobré si uvědomit, že žádná online služba by neměla být považována za permanentní archiv. Čas od času nějaká služba skončí a vaše data tak mohou být nenávratně ztracena.

Nespoléhejte na úložiště, které vám neumožňuje stáhnout celý archiv souborů. Pokud není možné veškerý váš obsah stáhnout v jednom archivu (například .zip), není nejlepší nápad službu využívat jako zálohu.
Ve všech službách, které používáte, udržujte aktuální e-mailovou adresu. Kdyby plánovali nějaké změny, pravděpodobně vám pošlou zprávu e-mailem.
Uchovávejte soubory na vašem zařízení. Nemažte soubory z vašeho počítače nebo mobilu ani potom, co je někam nahrajete.

Zálohujte

Zálohování je nejlepší prevence proti ztrátě či odcizení cenných dat. Můžete využít externí médium – kromě již zmíněného USB disku například také externí hard disk. Více informací o tom, jak správně zálohovat se dočtete v tomto článku.

Nezapomínejte na všechna vaše zařízení

Zálohujte data ze všech vašich zařízení. Zamyslete se, jaké důležité informace máte na počítači (notebooku), ale také na mobilu nebo tabletu.

Na vaše zálohy dávejte pozor

Může se stát, že jedna z vašich záloh selže, v takovém případě ji okamžitě obnovte. Z dlouhodobého hlediska musíte také brát v potaz nové technologie. Máte ještě zálohy na disketách nebo CD? Tato média mají omezenou životnost, zvažte využití jiných možností.

Zvažte také digitální záznamy vašich přátel nebo rodiny

Chtěli byste například uchovat fotografie z dovolené, které pořídili vaši přátelé? Pravděpodobně ano, vhodné je tedy myslet i na tento druh záznamů. Uložit si také můžete například fotografie na Facebooku, na kterých vás přátelé označí.

Nezapomeňte, že zálohy jsou použitelné, jen pokud máte software, který je dokáže přečíst

Dejte si pozor na software, který si vynucuje používání. Mnoho lidí, kteří si zálohovali dokumenty v devadesátých letech, může mít problém v dnešních programech soubory otevřít. Například správce fotografií, který vás požádá o importování vaší fotogalerie, ale už neuvede, jakým způsobem jsou fotografie uloženy, a jak je následně vyjmout. Dalším příkladem (naštěstí dnes již méně častým) mohou být hudební služby, které vám umožňují koupit a stáhnout hudbu, ale už vám nedovolí pořídit a uložit kopii jednotlivých skladeb.

Pozor na proprietární (uzavřené) formáty. Toto je obecnější případ již zmíněného příkladu výše. Někteří prodejci nechtějí, abyste mohli číst a otevírat jejich soubory v softwaru jiných společností (konkurence). Pokud to váš software umožňuje, soubor vždy ukládejte v open-source (otevřeném) formátu. Pokud k zálohování využijete online služby, z bezpečnostního hlediska je samozřejmě velice důležité využít silné heslo.

O tom, že je to stále aktuální téma se můžete přesvědčit v článku 30 nejhorších hesel uplynulého roku.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat