8 způsobů, jak kybernetickým útočníkům zkazit den

Moderní technologie změnily v posledních letech naše životy, mezilidské vztahy i způsob naší komunikace. V dnešní době se před kybernetickými zločinci musí chránit každý – technicky méně zdatní, ale i pokročilí uživatelé.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

V tomto článku se dozvíte, jak se kyberzločincům bránit a jak minimalizovat riziko odcizení citlivých nebo soukromých informací.

Aktualizujte software

Toto je obzvláště důležitý krok. Vždy udržujte vaše bezpečnostní řešení, aplikace i operační systém aktuální. Aktualizace často obsahují opravy bezpečnostních chyb, které útočníkům znemožní využít známých zranitelností.

Nainstalujte bezpečnostní řešení

Počítače, chytré telefony i tablety umožňují instalaci bezpečnostních aplikací, které vaše zařízení pomohou ochránit. Je důležité nepoužívat pirátské kopie, pouze u legálního software budete mít záruku aktuální verze produktu a pravidelných aktualizací virové databáze.

Moduly jako firewall nebo antivir vás ochrání před různými druhy hrozeb, například před trojany nebo jinými typy malware.

Zálohujte

Je důležité pravidelně zálohovat svá data. Nezapomeňte však, aby byla zálohována na bezpečném místě. Vhodné je zálohovat na externí disk. Nenechávejte ho však stále připojený, kdyby váš počítač napadl ransomware, mohla by být zašifrována i data uložená na externím disku nebo v „cloudu“.

Když je váš počítač infikován a máte vše řádně zálohované na bezpečném místě, není nic jednoduššího, než data ze zálohy obnovit.

Nahlaste phishingové e-maily a stránky

Jedna z nejčastějších podvodných metod je starý trik s podvodnou stránkou. Kybernetičtí podvodníci často odesílají e-mail, který vypadá autenticky. Po kliknutí na odkaz je uživatel přesměrován na podvodnou stránku, která se snaží odcizit citlivé informace, přístupové informace k internetovému bankovnictví nebo jiné soukromé údaje.

Abyste tomuto zabránili, můžete konkrétní stránku nahlásit přímo z prohlížeče. Pokud stránka není zablokována automaticky, můžete ji také oznámit společnosti, jejíž antivirové řešení používáte.

Měňte pravidelně hesla

Existuje mnoho způsobů, jak kompromitovat vaše heslo. Zkontrolujte si, že vaše hesla jsou dostatečně dlouhá, obsahují velká i malá písmena, číslice a speciální znaky. Hesla pravidelně měňte a nepoužívejte stejné heslo k více službám.

Aktivujte dvoufaktorovou autentizaci

Silné heslo doplněné o dvoufaktorovou autentizaci výrazně sníží riziko prolomení. Většina sociálních sítí a online služeb dvoufaktorovou autentizaci nabízí, pokud můžete, vždy tuto možnost využijte.

Zkontrolujte nastavení soukromí

Až příliš často je vidět, jak uživatelé sdílí citlivé informace na sociálních sítích. Tento problém je většinou způsoben nastavením příspěvků na veřejné. Většina sociálních sítí umožňuje upravit nastavení tak, aby vaše příspěvky nebo aktuální polohu viděli jen vybraní uživatelé.

Zkontrolujte bankovní účty

Pravidelnou kontrolou svého bankovního účtu můžete odhalit neznámou transakci. Jestliže jste se stali obětí bankovního malware nebo byla vaše karta naklonována, pravidelnou kontrolou internetového bankovnictví snadno zjistíte nechtěné transakce.

Článek vyšel na welivesecurity.com

1 komentář

Komentáře nejsou povoleny.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat