adware není typický malware, může být ale rizikem

Adware: Jak si poradit s agresivní reklamou

Reklamní okna a bannery nás nejen obtěžují, ale mohou být nebezpečné také pro naše soukromí a osobní data. Přečtěte si, co je dobré o adwaru vědět a jak se mu nejlépe vyhnout.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Vyskakovací reklamní okna a zhoršený uživatelský zážitek při používání nějakého programu nebo při surfování na internetu je daň, kterou často platíme za to, že něco používáme zadarmo. Každý z nás si už na reklamy na internetu částečně zvykl a v některých případech je už ani nevnímáme – jejich tvůrce to ale často vede k tomu, že nás jimi zahlcují ještě víc. Programy, jejichž úkolem je zobrazovat reklamu, jsou označovány jako adware.

Co je to adware?

Adware je zkratka termínu „advertising-supported software“.

Jak adware funguje?

Obvykle sám otevře nové vyskakovací okno (tzv. pop-up okno) s reklamou v internetovém prohlížeči nebo v něm změní nastavení výchozí domovské stránky. Často ho používají výrobci volně šiřitelných (bezplatných) programů, takzvaného freewaru, aby si finančně zajistili vývoj vlastní aplikace.

Ne každá reklama je adware. Někdy je reklama naprosto legitimní způsob, jak mohou vývojáři a autoři bezplatných aplikací získat za svou tvorbu zaplaceno. Ale platí to také opačně. I reklama může škodit a být nebezpečná.

Proč je adware rizikem?

Agresivní zobrazování reklamy má v první řadě hlavně negativní vliv na výkon našeho počítače nebo mobilního telefonu a snižuje nám uživatelský komfort při prohlížení internetových stránek. Jistě to znáte – než se dostanete na cílovou webovou stránku, musíte pozavírat několik vyskakovacích oken s nabídkami, které nám algoritmy připravují na míru.

Větší problém nastává v okamžiku, kdy pro nás autoři škodlivého kódu připraví reklamní banner nebo odkaz, který nás odvede na nebezpečné webové stránky. A na nich již můžeme narazit na malware, který infikuje naše zařízení. Adware může také sbírat naše osobní údaje, například zaznamenávat naše chování na internetu. Ani tyto údaje nemusí být pro útočníky bezcenné a mohou jim posloužit pro přípravu nových strategií a útoků.

Investiční kryptoměnové podvody se mohou šířit i reklamou na internetu
Ukázka podvodného formuláře

Adware může být také prostředníkem pro různé podvodné nabídky, tedy scam. Inzerované zboží v takovém případě nemá slibovanou kvalitu nebo vám po objednání vůbec nemusí dorazit. Výjimkou nejsou ani lákavé bannery a reklama s nabídkami investic do kryptoměn. Jak asi tušíte, peníze, které podvodníkům pošlete, nemáte šanci získat zpět.

Jak adware poznáme?

V Česku se se škodlivou reklamou můžeme nejčastěji setkat u zařízení s platformami Android a macOS, týká se tak jak počítačů, tak našich chytrých telefonů nebo tabletů.

Adware se vždy objevuje v pravidelných intervalech a ke svému šíření využívá například falešné verze známých aplikací nebo her. Často se s ním můžeme setkat přes letní sezónu. Může to být kvůli tomu, že trávíme více času na našich zařízeních a relaxujeme u her a celé řady dalších aplikací. Velmi často útočníci zneužívají také audio a video přehrávače.

Adware Pirrit a MaxOfferDeal

  • V obou případech se jedná o typy adwaru, se kterými se v Česku můžeme pravidelně setkat na zařízeních s operačním systémem macOS. Adware Pirrit zobrazuje především nevyžádanou agresivní reklamu a negativně ovlivňuje výkon počítače. Může nás odvést i na škodlivé webové stránky. Adware MaxOfferDeal je známý tím, že zneužívá optimalizovaný obsah pro vyhledávače. Útočníci nám jednoduše v případě, kdy hledáme přes internetový vyhledávač nějakou aplikaci, nabídnou ve výsledcích vyhledávání zmanipulovanou reklamu s nabídkou k jejímu stažení. Jakmile se MaxOfferDeal ocitne v zařízení, může do něj stahovat další adware.

Trojský kůň Andreed

  • Andreed se pravidelně objevuje na platformě Android a nejčastěji na něj narazíme v obchodech třetích stran. Letos v létě využívá ke svému šíření falešné verze známých her jako je Buddy Toss nebo česká hra Chuchel. Verze her útočníci různě mění.

jak poznat adware v počítači nebo smartphonu

Jak se adwaru zbavit a znovu ho nestáhnout

Je důležité mít na paměti, že útočníci adware přizpůsobují tak, aby se v zařízení velmi dobře skryl a my se ho nemohli tak snadno zbavit. Adware si bohužel často stáhneme do zařízení sami, a tím se adware také odlišuje od jiných škodlivých kódů. Podmínky používání aplikací a programů zkrátka odsouhlasíme bez toho, aniž bychom si je přečetli.

Nejlepší obranou tak bývá prevence, díky které se můžeme adwaru vyhnout už na samém začátku:

  1. Před stahováním aplikací si položte otázku, zda takovou aplikaci opravdu potřebujete a využijete. Nejen adwarem, ale i aplikacemi s legitimní reklamou, si můžete zahltit zařízení a poskytovat své osobní údaje bez rozmyslu třetím stranám.
  2. Některé programy – takzvaný freeware – jsou ke stažení zdarma, ale vyžadují od vás povolit stažení nějakého dalšího doplňku. V takovém případě si program prověřte třeba prostřednictvím recenzí a stažení zvažte.
  3. Pokud se rozhodnete pro stažení, vyhněte se neoficiálním obchodům a stahujte pouze z prověřených zdrojů. V případě zařízení s platformou Android je to Google Play, v případě platformy macOS potom App Store.

Pokud zapátráte na internetu, můžete narazit na spoustu nástrojů typu cleaner nebo blocker, které vám pomohou reklamu zablokovat a odstranit. Vhodným řešením může být ale také antivirový program, který vám pomůže adware v zařízení detekovat. Jednoduše si bezpečnostní software nainstalujete do počítače nebo do chytrého telefonu a spustíte kontrolu. Antivir vás navíc ochrání i před jiným malwarem, například spywarem.

Aby bylo vaše zařízení vždy chráněno před aktuálními hrozbami, nezapomínejte ho aktualizovat – jak samotný operační systém (Android, macOS, Windows apod.), tak všechny aplikace, včetně té bezpečnostní.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat