Amazon si patentuje ověřování přes selfie nebo video

Nikoli klasické heslo, ale selfie nebo video s uživatelem by mělo postupně nahradit dosavadní přihlašování do internetového obchodu Amazon. Alespoň tedy na mobilních zařízeních, jako je tablet nebo chytrý telefon, ale používat ho bude možné i na stolních počítačích. Společnost Amazon si již nechala toto řešení patentovat.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Součástí prověřování totožnosti budou i výzvy, aby uživatel provedl určité akce, pohyby nebo gesta, například aby se usmál, mrknul nebo sklopil hlavu. Tím by se měly vyloučit pokusy o zneužití tohoto nového způsobu autentizace.

Podle Amazonu bude technologie rozpoznávání obličeje (Face Recognition Techniques) kvůli uživatelsky přívětivějšímu a bezpečnějšímu způsobu identifikace brzy populárnější než používání hesel, jež mohou být ukradena kyberzločinci.

Amazon_autentizace_pes_selfie

Nový způsob ověřování identity navíc odstraní problém při zadávání hesel na malých displejích mobilních telefonů. „Používání hesel na mobilních zařízeních není v řadě případů uživatelsky přívětivé kvůli malému dotykovému displeji nebo klávesnici, u které může být obtížné vybrat správné znaky. Navíc často vyžaduje, aby se uživatel odvrátil od přátel a spolupracovníků, když fyzicky zadává heslo, které by neměl nikdo jiný vidět, což může být v mnoha případech nepříjemné,“ píše Amazon v přihlášce svého patentu.

Amazon není první společností, která se pokouší zavést identifikaci pomocí snímání obličeje uživatele. Na loňském veletrhu CeBIT ji představil zakladatel čínského internetového obchodu Alibaba Jack Ma. Jeho technologie Alipay využívá selfie jako ID uživatele při platbách.

„Nakupování online činí mnoha uživatelům problémy, protože zapomínají heslo a ohrožují tím svoji bezpečnost. Toto je nová technologie,“ uvedl tehdy Jack Ma.

Rovněž Google umožňuje od tohoto měsíce uživatelům chytrých telefonů s operačními systémy Android a iOS platit za jeho produkty ve zkušebním obchodu v San Franciscu. Zákazník dokonce ani nemusí vytahovat mobil z kapsy, identifikuje ho kamera u pokladen, která snímá jeho obličej.

Vlastní plány se „selfie autentizací“ oznámila začátkem letošního roku také společnost MasterCard ve Velké Británii. Chce tak eliminovat počty falešných transakcí a zvýšit bezpečnost mobilních plateb. Zákazníci si budou moci vybrat mezi možnostmi ověřování totožnosti podle otisku prstu nebo snímku obličeje, které mají nahradit tradiční heslo a PIN.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat