Americké prezidentské volby aktivují hackery, varovala FBI

Zvýšenou aktivitu hackerů a větší počet kyberútoků očekávají během nadcházející finální kampaně před prezidentskými volbami ve Spojených státech americké zpravodajské služby. Podle Briana Haleho, mluvčího šéfa Národní zpravodajské služby (DNI) Jamese Clappera, varování vychází ze zkušenosti z předchozích kampaní.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

„Jsme si vědomi, že kampaně a organizace i jednotlivci, kteří jsou do nich zapojeni, přitahují různé aktivisty. Ti mají rozdílné motivace, od filosofických po špionážní, a také různé cíle – od zesměšnění kandidátů po hackerské infiltrace,“ uvedl Hale.

Slova mluvčího DNI potvrdil i demokratický člen stálého výboru pro zpravodajské služby sněmovny reprezentantů Adam Schiff. „Vzhledem k tomu, jak intenzivně je vnímána kampaň v roce 2016 a jak dalekosáhlé důsledky bude mít volba prezidenta pro zahraniční politiku USA, není žádným překvapením, že aktivisté připravují kybernetické útoky proti prezidentským kampaním,“ prohlásil Schiff. FBI a jeho oddělení vnitřní bezpečnosti se proto snaží poučit organizátory obou kampaní, jak zabezpečit jejich IT systémy před těmito útoky.

Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová již v minulosti čelila kritice kvůli vyřizování pracovních záležitostí přes osobní e-mail v době, kdy působila jako ministryně zahraničí v první vládě současného prezidenta Baracka Obamy. Její e-mailový účet napadli hackeři a dostali se k informacím, které měly být utajeny. Nezávislá vyšetřovací komise tento týden potvrdila, že Clintová v tomto případě porušila pravidla zabezpečení komunikace.

Podle Dwayna Melancona z bezpečnostní společnosti Tripwire jsou prezidentské kampaně ideálním cílem pro hackery. Vzhledem k tomu, že se prezidentské klání zúží na pouhé dva kandidáty, přitáhne pozornost široké veřejnosti, a to podle něj láká různé kyberzločince. „Politika a kybernetická bezpečnost jsou v těchto dnech propojené nádoby,“ míní ředitel Tripwire Tim Erlin. „Když máte výřečného kandidáta se silnou podporou, nutně na sebe strhává zvýšenou pozornost, a to jak v pozitivním, tak i negativním slova smyslu – v reálném i online světě,“ upozorňuje Erlin.

„Zvýšené riziko kybernetických útoků se nebude týkat pouze kandidátů a jejich kampaní. Na pozoru by měla být celá veřejnost, protože mohou přijít útoky, které využijí známosti politických kandidátů, ale zaměří se na běžné uživatele,“ zavírá šéf Tripwire.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat