Apple posílí zabezpečení iPhonů, americké vládě navzdory

K zajímavému rozuzlení míří spor americké federální vyšetřovací služby FBI a společnosti Apple o prolomení přihlašovacích údajů do iPhonu, který používal jeden ze zabitých vrahů z kalifornského San Bernardina.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Zatímco FBI hodlá donutit Apple, aby vyvinul program, který by dokázal proniknout do uzamčených iPhonů – a neváhá k tomu využít třeba i soudní cesty – specialisté Applu už začali pracovat na vývoji nového typu zabezpečení, které by znemožnilo komukoli získat z takto zabezpečeného iPhonu osobní data. Prezident Applu Tim Cook už dříve prohlásil, že společnost požadavku FBI nevyhoví, protože by tím ohrozila osobní data všech uživatelů iPhonů.

Pokud Apple ve svém záměru posílit zabezpečení iPhonů uspěje – a podle expertů, které oslovil americký list New York Times, je to téměř jisté – způsobil by tím významný technický problém vyšetřovatelům, a to i v případě, že by americká administrativa vyhrála soudní spor o přístup k datům z iPhonu vraha ze San Bernardina. FBI by pak musela najít jiný způsob, jak Apple donutit, aby mu zpřístupnil data z tohoto konkrétního telefonu, a svést s ním celou řadu dalších soudních sporů. Jedinou šancí, jak by FBI mohla zvrátit situaci na svoji stranu, by podle New York Times bylo zapojení amerického Kongresu do celého sporu.

Americké federální zákony totiž umožňují získat od tradičních mobilních operátorů výpisy hovorů a operátoři musí umožnit odposlechy svých klientů, pokud je o to FBI nebo jiný vyšetřovací orgán požádá. Technologických firem jako Google nebo Apple se ale toto ustanovení netýká.

Ve světle nejnovějšího případu by se FBI mohla pokusit přesvědčit kongresmany, aby zákon zpřísnili. „Všem, kteří by se rádi proti těmto snahám ozvali, ale mají strach, vzkazujeme, že za nimi stojíme. Budeme vždy stát za svými zákazníky, protože jejich ochrana je pro nás důležitá,“ prohlásil ve středečním rozhovoru pro americkou zpravodajskou televizi ABC News šéf Applu Tim Cook.

Bílý dům nebude žádat přísnější zákon

Samotný Apple informace o vývoji nového typu zabezpečení iPhonů odmtíl komentovat s tím, že jde o spekulace. Člověk blízký této společnosti ale deníku New York Times řekl, že práce na novém zabezpečení smartphonů v Applu začaly ještě před útokem v San Bernardinu.

Ředitel FBI James Comey odmítá, že by američtí vyšetřovatelé v případě, že by ve sporu s Applem uspěli a firma musela vyvinout program, který by jim umožnil proniknout do zamčeného iPhonu, tento program poté zneužili pro odblokování dalších iPhonů. Telefon vraha ze San Bernardina podle něj patří ke starším typům a není jisté, zda by program na jeho odblokování fungoval i na novější iPhony. Podle Applu by však šlo o nebezpečný precedens.

„Americká vláda nás žádá o něco, na co prostě nemá právo, o něco, co považujeme za příliš nebezpečné,“ napsal šéf Applu Tim Cook v otevřeném dopise adresovaném FBI. Nikdo nemůže dát podle Cooka záruku, že by vláda časem přišla s požadavkem na odblokování novějšího typu iPhonu nebo jiného zařízení od Applu.

Bílý dům reagoval prohlášením, že nebude vyvíjet tlak na Kongres, aby zpřísnil zákon, který by nutil technologické společnosti spolupracovat v takovýchto případech s FBI a zprostředkovat jim data svých zákazníků. Na druhou stranu, Apple řeší obdobný problém jako FBI: řada jeho zákazníků, kteří zapomněli heslo k iPhonu nebo iCloudu, se nemůže dostat ke svým osobním datům, například rodinným fotografiím, a těmto lidem by chtěla společnost pomoci.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat