Bezpečnostní zásady pro studenty při studiu z domova

Bezpečnostní situace kolem koranaviru přinutila studenty vzdělávat se vzdáleně z domova. Znáte základní bezpečnostní návyky pro minimalizování kybernetických rizik?
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení
Infografika průzkum 2
Stáhněte si aktuální infografiku, jak studenti využívají moderní technologie při vzdělávání a komunikaci.

Hlavním nástrojem pro studium a komunikaci se spolužáky a vyučujícími se pro studenty stal počítač nebo mobilní telefon s připojením k internetu. Z našeho loňského průzkumu, který jsme mezi studenty středních a vysokých škol prováděli se společností Seznam.cz vyšlo, že 85 procent studentů má vlastní notebook, chytrý telefon dokonce 96 procent. Technické vybavení potřebné pro studium z domova nebo tedy pro většinu studentů není problém. Často se ale zapomíná také na zálohování studijních materiálů.

To ovšem neplatí o bezpečnostních rizicích při práci.  Prvním předpokladem pro bezpečné zacházení s počítačem je samozřejmě antivirový program, který zařízení chrání před malwarem a dalšími kybernetickými hrozbami. Například v mobilu ho loni využívala polovina studentů, počítače jsou na tom lépe, ale stále zaostávají za dospělou populací.

Jaké heslo máte na routeru?

Počítač nebo telefon však není jediným terčem, kam kybernetičtí útočníci míří. Jejich útoky často směřují na domácí router, který je jakousi bránou do celé domácí sítě a po případném prolomení jeho zabezpečení mohou útočníci infikovat další připojená zařízení.

Antivirový systém pro router sice neexistuje, přesto je důležité jej zabezpečit. Nejdůležitější je pravidelně kontrolovat bezpečnostní aktualizace, vhodné je také vytvořit několik oddělených Wi-Fi sítí. Jednu pro počítače a mobily, druhou pro chytrá zařízení a třetí pro návštěvy. Kompletní návod, jak router zabezpečit, najdete v našem starším článku.

Jenom hloupé ryby plavou v mailech

Častým typem kybernetických hrozeb, se kterými se studenti potkávají, jsou phishingové e-maily nebo e-maily se škodlivou přílohou. Útočníci v tomto případě spoléhají na nepozornost a spuštěním škodlivé přílohy se do počítače nainstaluje škodlivý kód. Předtím, než na podezřelý soubor v příloze kliknete, se ujistěte, že znáte odesílatele.

V opačném případě e-mail smažte a přílohu neotevírejte. Poznáte takový podvodný mail? Otestujte se v kvízu od Googlu.

Otravná reklama může šířit malware

Dalším rizikem, které může studenty potkat, je adware, neboli reklamní malware. Jedná se o otravné reklamní inzeráty. V dubnu jsme je zaznamenali především na stránkách pro streamování nelegálních kopií filmů a seriálů. Adware samotný nepředstavuje riziko, ale odkazuje na podvodné stránky nebo doplňky do prohlížečů, které už často malware obsahují. Dejte proto přednost raději placeným službám.

Při studiu z domova pracují studenti s různými citlivými soubory nebo psanými texty, které je vhodné zálohovat. K efektivnímu zálohování je možné využit programy třetích stran. Pokud nechcete využívat software určený na automatické zálohování, naučte se nové soubory pravidelně kopírovat na externí disk nebo jiné médium.

Zálohování nechrání vaše dokumenty jen před kybernetickým útokem, ale také v případě selhání hardwaru, například poškození disku. Tipy, jakých chyb se vyvarovat najdete zde.

Základní bezpečnostní zásady při studiu z domova

  1. Používejte prověřený bezpečností software.
  2. Aktualizujte firmware u vašeho domácího routeru a změňte přednastavené přihlašovací údaje.
  3. Neotevírejte ani nestahujte přílohy od neznámých odesílatelů.
  4. Pokud navštěvujete webové stránky, které umožňují streamování nelegálních kopií seriálů, buďte obezřetní. Nebo lépe, nenavštěvujte je vůbec.
  5. Nezapomínejte pravidelně zálohovat dokumenty.
Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat