heslo

Bezpečnostní otázky – nutné zlo?

Zcela jistě už se vám někdy stalo, že jste zapomněli heslo k e-mailovému účtu nebo jiné službě. Při založení účtu většinou musíte odpovědět na základní otázky typu: Váš nejlepší kamarád, oblíbený herec a podobně. Pokud přístupové údaje zapomenete, jednou z možností, jak heslo obnovit, jsou právě bezpečnostní otázky.
Total
0
Sdílení

Společnost Google uveřejnila výsledky průzkumu, který ukazuje, že bezpečnostní otázky místo vylepšení zabezpečení přináší uživatelům spíše problémy.

Průzkum objevil, že až 40 procent uživatelů služeb Google si odpovědi na otázky vůbec nepamatuje. S postupujícím časem také úspěšnost odpovědí rapidně klesá. Po jednom měsíci na otázku (Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?) odpovědělo správně ještě 74 % uživatelů, po třech měsících už to bylo pouze 53 %.

Poměrně často také uživatelé během registračního procesu na otázky odpovídají schválně nepravdivě. 37 % tak učinilo z bezpečnostních důvodů, téměř 32 % kvůli ochraně soukromí a 15 % s vírou, že si tak odpovědi budou lépe pamatovat.

Mezi otázky s nejvyšší úspěšností správných odpovědí se paradoxně řadí ty nejméně bezpečné. Datum narození, jméno domácího mazlíčka nebo jméno manželky si “šikovný” kyber kriminálník najde velice snadno z jiných zdrojů, jako jsou např. sociální sítě. A samozřejmě to platí i opačně. Čím bezpečnější otázky, tím menší pravděpodobnost správné odpovědi.

Celkově se tak ukázalo, že bezpečnostní otázky jsou jednou z nejméně spolehlivých metod obnovení hesla. Při registraci uvádějte správné údaje (lépe si na ně v budoucnu vzpomenete), vyhněte se otázkám s lehce zjistitelnými osobními údaji a nebojte se použít vaše telefonní číslo. Google jej už stejně má, a jde o nejbezpečnější metodu, jak zamezit neautorizované osobě v přístupu na váš účet.

Mohlo by vás zajímat

Virové hrozby v červenci: Vedou nevyžádané reklamy

Uživatele v České republice během letních měsíců častěji obtěžují nevyžádané reklamy a falešné aktualizace softwaru, které jsou způsobeny tzv. adwarem. Během července nás na internetu nejčastěji obtěžoval škodlivý kód JS/Adware.Agent.AA, který stál za více než desetinou případů všech online hrozeb.
Přečíst článek