Vlajka Velké Británie

Britský ministr obrany obvinil Rusko z kyberšpionáže kritických infrastruktur

Rusko by mohlo vyvolat na britských ostrovech velký chaos, tvrdí ministr, který aspiruje na budoucího lídra vládních konzervativců.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Ruští kyberšpioni monitorují kritickou infrastrukturu Velké Británie a mohou zemi způsobit řadu problémů včetně vyvolání totálního chaosu a úmrtí tisíců nevinných lidí, tvrdí britský ministr obrany Gavin Williamson. Politik v rozhovoru pro deník Daily Telegraph obvinil Rusko z dlouhodobé a promyšlené špionáže, která zahrnuje monitorování britských jaderných elektráren, ropovodů a plynovodů, jež spojují ostrovy s pevninskou Evropou. Williamson uvedl, že požaduje od ministra financí Philipa Hammonda více peněz na ochranu před kybernetickými útoky.

Rusko podle Williamsona jedná způsobem, který by jakýkoli jiný národ považoval za naprosto nepřijatelný. „Proč by neustále fotografovali a monitorovali naše elektrárny, proč sledují naše energetické rozvodné sítě, které přináší na ostrovy elektřinu a tok této energie?“ zeptal se ministr v rozhovoru. „Provádí to, protože to je pro ně možnost, jak by mohli ublížit Británii,“ zdůraznil. Silné výroky na adresu Ruska přicházejí krátce poté, co britské Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost varovalo, že země bude pravděpodobně do dvou let čelit velkým kybernetickým útokům.

Šéf centra Ciaran Martin řekl deníku Guardian, že Británie bude nevyhnutelně čelit masivnímu online útoku zaměřenému na ochromení kritické infrastruktury, jako jsou zásobárny energií. Země má prý štěstí, že k němu dosud ještě nedošlo. Ruské velvyslanectví v Londýně se zdrželo jakéhokoli komentáře k těmto výrokům.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat