paměťová média

Chráníte si paměťová média? Patříte mezi menšinu

Podle našeho průzkumu se Seznam.cz si zálohu dat chrání jen 30 % uživatelů. Bez šifrování takto přenáší i firemní údaje, ačkoli to představuje riziko.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Paměťová média jako jsou flash disky či externí paměti jsou mezi Čechy populární. Alespoň příležitostně je využívá 93 % z nás. Ochranou svých dat to ale nepřeháníme přesto, že na ně 20 % uživatelů ukládá i citlivá pracovní data. Vyplývá to z dubnového průzkumu společností ESET a Seznam.cz.

Popularita paměťových médií stagnuje

Pravidelně nějaký druh paměťového zařízení používá letos 78 % Čechů, loni to bylo 82 % a v roce 2017 dokonce 84 %. Čím dál častěji lidé využívají cloudová úložiště. Těm fandí pochopitelně nejvíce mladí lidé (využívá je 62 % z nich), naopak jim důvěřuje jen čtvrtina lidí nad 45 let.

S výjimkou cloudových úložišť jsme zaznamenali pokles u všech paměťových zařízení.

Stále lidé využívají také optických disků. Přestože podíl CD, DVD či Blu-Ray jako od roku 2017 klesá meziročně 4% tempem, stále se jedná o poměrně populární technologii. Aktuálně na toto záznamové médium spoléhá 23 % respondentů

Bezpečnost řeší jen část respondentů

Výhodou cloudových úložišť je, že šifrování dat minimálně při jejich přenosu zajištují provozovatelé konkrétního cloudu. Externí disky, které jsou nejpopulárnější, chrání jen 29 % jejich majitelů. Mezi nejběžnější způsoby zabezpečení patří zabezpečení před odcizením, softwarové a hardwarové šifrování a ochrana přístupu pomocí hardwarového klíče. Paradoxně na zabezpečení dbá spíše starší generace, která je chrání v 37 % případů.

Cloudy dodržují obecně vyšší bezpečnostní standardy.

Konkrétně na flash disky ukládá 43 % lidí i pracovní data, pětina dokonce i data o kterých ví, že jsou pro firmu citlivá. Disk s důvěrnými daty ale zašifruje jen 18 % zaměstnanců.
V některých případech tak mohou porušovat i evropské regule pro ochranu osobních údajů, pro nařízení se vžila zkratka GDPR.

Z našich dat plyne, že většina lidí považuje šifrování za složité, nebo neví, jak se to dělá. Firmám může pomoci edukace zaměstnanců. Existují programy, které se o šifrování jednoduše postarají za uživatele.

K tomuto tématu jsme připravili také přehlednou infografiku, ve které najdete výsledky průzkumu ve vizuální podobě.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat