Ptáte se, proč chránit webkameru?

James Comey, šéf americké FBI, se během přednášky pro studenty, v níž hovořil o šifrovacích technologiích, přiznal, že si přes webkameru dává lepicí pásku. Přeštěte si článek a zjistěte, proč je dobré chránit webkameru.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Opět se tím upnula pozornost na metody, kterými je možné sledovat lidi s využitím jejich vlastních zařízení. Jak už to tak bývá, jde o dvousečnou zbraň, protože stejně jako útočníci ji mohou využívat i policejní složky ke sledování podezřelých. Mnohé země se totiž snaží přijmout legislativu, která by umožňovala používat v boji proti zločinu i takovéto zbraně.

Proč chránit webkameru

Technologie, která dokáže na počítači spustit webkameru a nerozsvítit přitom kontrolku nahrávání, je na světě už dlouho. Nazývá se Remote Administration Tool (RAT). Je to software, který dokáže, jak to prozrazuje jeho název, na dálku ovládat systém a to i bez vědomí uživatele počítače. Nahrané video umí následně automaticky poslat přes internet kamkoli na světě.

Společnost ESET už mnoho let monitoruje, jak RAT software využívá policie. Přečíst si můžete například o případu z roku 2009, nebo článek o tom, jak FBI vypnul jeden Blackshades RAT.

Jak se tedy chránit před touto hrozbou? Je to jednodušší, než se může zdát. Jelikož se nejedná o nový, neznámý typ útoku, měl by vám k ochraně stačit aktualizovaný bezpečnostní program, jako například ESET Smart Security. Ten blokuje instalaci neoprávněných programů na vaše zařízení, ať už by pocházely od hackerů nebo od policie.

Zajímá vás toto téma a chtěli byste si přečíst další článek? Pokračujte na: Je zakrývání webkamery stále aktuální? Nebo se dá ochránit jinak?

1 komentář

Komentáře nejsou povoleny.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat