webkamera

Chráníte si webkameru?

James Comey, šéf americké FBI, se během přednášky pro studenty, v níž hovořil o šifrovacích technologiích, přiznal, že si přes webkameru dává lepicí pásku. Není to žádné špičkové technologické řešení, ale funguje.
Total
0
Sdílení

Opět se tím upnula pozornost na metody, kterými je možné sledovat lidi s využitím jejich vlastních zařízení. Jak už to tak bývá, jde o dvousečnou zbraň, protože stejně jako útočníci ji mohou využívat i policejní složky ke sledování podezřelých. Mnohé země se totiž snaží přijmout legislativu, která by umožňovala používat v boji proti zločinu i takovéto zbraně.

Technologie, která dokáže na počítači spustit webkameru a nerozsvítit přitom kontrolku nahrávání, je na světě už dlouho. Nazývá se Remote Administration Tool (RAT). Je to software, který dokáže, jak to prozrazuje jeho název, na dálku ovládat systém a to i bez vědomí uživatele počítače. Nahrané video umí následně automaticky poslat přes internet kamkoli na světě.

Společnost ESET už mnoho let monitoruje, jak RAT software využívá policie. Přečíst si můžete například o případu z roku 2009, nebo článek o tom, jak FBI vypnul jeden Blackshades RAT.

Jak se tedy chránit před touto hrozbou? Je to jednodušší, než se může zdát. Jelikož se nejedná o nový, neznámý typ útoku, měl by vám k ochraně stačit aktualizovaný bezpečnostní program, jako například ESET Smart Security. Ten blokuje instalaci neoprávněných programů na vaše zařízení, ať už by pocházely od hackerů nebo od policie.

Foto: Aksa2011 | pixabay.com

Mohlo by vás zajímat