Chraňte svou identitu, dodržujte základní bezpečnostní zásady

Léto ještě nekončí, s blížícím se začátkem školního roku by si však nejen studenti mohli zopakovat bezpečnostní zásady, jak chránit soukromá data ve svých zařízeních nebo na zařízeních ve škole, v práci či na jiných veřejných místech.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Ať už je řeč o soukromých mobilních telefonech, tabletech, počítačích ve školách, knihovnách či kavárnách, vždy byste měli mít na paměti, že je vhodné dodržovat několik základních kroků, které vám pomohou chránit vaše citlivé informace nebo jiná soukromá data.

Jak správně zabezpečit zařízení

Když je řeč o soukromých zařízeních, měli byste si dávat pozor na dvě základní věci: fyzické a informační krádeže. Pro snížení pravděpodobnosti obou typů těchto krádeží stačí myslet na následující kroky:

Minimalizovat cíl

Nenechávejte notebook ani mobilní zařízení bez dozoru odemknuté, zámek displeje aktivujete během chvilky, prevence je v tomto případě nasnadě. Jestliže s sebou máte notebook na veřejnosti, je vhodné jej nést v batohu (nebo tašce), aby nebylo na první pohled zřejmé, že při sobě máte drahé zařízení.

Minimalizovat škody

Sledujte polohu vašeho zařízení. Můžete využít nativní funkci nebo aplikace třetích stran (například bezpečnostní aplikaci ESET Mobile Security pro Android, nebo ESET Smart Security pro notebooky a stolní počítače). V případě odcizení můžete vaše zařízení na dálku uzamknout a sledovat jeho polohu.

„Boostněte“ zabezpečení

Fyzická ztráta nebo krádež nejsou jediným rizikem. Zvýšenou pozornost byste měli také věnovat kybernetickým hrozbám – malware, phishing nebo ransomware patří v dnešní době mezi nejčastější hrozby, které není radno podceňovat. V první řadě zvažte nainstalování prověřené internetové ochrany. Dále zkontrolujte, zda k vašim službám či aplikacím používáte bezpečná hesla, aplikace stahujte jen z oficiálních obchodů. Zvýšenou opatrnost věnujte také zprávám od neznámých odesílatelů, neklikejte u nich na případné odkazy a nestahujte ani neotvírejte soubory v příloze.

Pozor na veřejné WI-Fi sítě

Nikdy si nemůžete být jistí, kdo s vámi veřejnou síť sdílí. Pokud chcete mít jistotu, že je vaše komunikace šifrovaná, můžete využít VPN software. Více tipů, jak zůstat na veřejné Wi-Fi síti v bezpečí najdete zde.

krádež platební karty přes monitor
Ilustrační obrázek

Jak na veřejném PC udržet vaše soukromá data v bezpečí

Také může nastat situace (například ve škole, v knihovně nebo samozřejmě i v práci), kdy budete muset použít veřejný počítač. V takovém případě si nemůžete být jistí, kdo zařízení používal před vámi a můžete tak předpokládat to nejhorší. V takovém případě je vhodné se chovat, jako by vše, co píšete nebo čtete, mohlo být nahráváno. Dodržujte následující pravidla:

Nepřihlašujte se

Na veřejných počítačích se nepřihlašujte k účtům, které obsahují vaše citlivé informace (např. bankovní účty nebo informace o vaší platební kartě).

Nenakupujte

Podobně jako v předchozím bodě, vyhněte se operacím, při kterých by mohly být odcizeny údaje vaší platební karty.

Změňte heslo

Pokud se přesto potřebuje na veřejném PC přihlásit ke svému účtu, je vhodné si později na svém zařízení změnit heslo, které mohlo být kompromitováno.

Surfujte anonymně

Při navštěvování internetových stránek používejte anonymní režim prohlížeče, nebo vždy smažte historii navštívených stránek včetně souborů cookies.
Především zástupci mladších generací si často neuvědomují, jak cenné jsou soukromé informace. Samozřejmě, že je to dáno i tím, že citlivých informací mají podstatně méně, než jejich rodiče (ti mají většinou více bankovních účtů, kreditní karty, pravidelné e-mailové výpisy, informace o pojištění, firemní data a podobně).

Informace o poloze (včetně historie), fotografie, adresa, seznam kontaktů, zprávy nebo přístupové údaje k sociálním sítím by si měli chránit lidé v každém věku. Z jednotlivých informací je poměrně lehké odhalit totožnost a tato informace může v nesprávných rukách způsobit velké škody.

Napadají vás další tipy, které by mohli ostatním pomoci s ochranou soukromých informací? Napište je do komentářů a podělte se s ostatními.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat