Chytré domácnosti v roce 2021? Vedou hodinky a projektory

Chytré spotřebiče najdeme prakticky v každé domácnosti. Pojďte si s námi projít, co pravděpodobně vlastní vaši sousedi. Naučíme vás také si chránit svá vlastní zařízení.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Často se mluví a píše o internetu věcí (nebo-li Internet of Things, zkráceně IoT). Překvapivě ale tento pojem nezná ani řada lidí, kteří nějakou takovou věc mají doma.  IoT nebo internet věcí je jednotný pojem pro chytrá zařízení, který lze pomocí internetu vzájemně propojit a ovládat i na dálku. Společně se Seznam.cz jsme se podívali na to, jaká zařízení frčí a jak se vyvíjí znalosti uživatelů o jejich zabezpečení.

Jakékoli chytré zařízení vlastní tři čtvrtiny Čechů, nejčastěji ale v českých domácnostech najdete tzv. wearables – tedy něco, co lze nosit – třeba chytré hodinky nebo sluchátka. Právě hodinky jsou čím dál populárnější. Podle dat z nákupního rádce Zboží.cz se poptávka zvýšila od loňska o 47 %.

Pojem internet věcí zná jen 20 % respondentů, a to včetně těch, kteří podobné vybavení vlastní.

Pomyslné stříbro získaly chytrá audiovizuální zařízení (konzole, promítačky, reproduktory) a bronz obsadilo příslušenství k počítačům, jako jsou například chytré tiskárny či skenery. Z hlediska spotřebičů nejvíce roste zájem o robotické vysavače.

Nepřekvapí, že prozatím jde  spíš o doménu mladší generace. Přesto ale vlastní nějaké IoT zařízení i polovina lidí nad 55 let.

Chytré spotřebiče ovládáme telefonem

Možnost ovládat chytré doplňky na dálku je v podstatě definuje. Nejčastěji lidé volí aplikaci (71 % uživatelů), desetina pak využívá online portál v prohlížeči a několik málo procent používá jiný způsob ovládání. Desetina uživatelů je neovládá nijak, a tudíž nevyužívá všechny funkce svých (chytrých) spotřebičů.

Pro bezpečný provoz je důležité aplikaci dobře vybrat. Ideální je ji stáhnout z Google Play.

Jen polovina uživatelů stahuje ovládací aplikaci naprosto bezpečně z oficiálního obchodu. Část uživatelů si však stahuje aplikaci z oficiálních webových stránek výrobce, což lze doporučit jen u opravdu důvěryhodných značek. Necelá desetina riskuje tím, že ji prostě zkusí vygooglit.

Jak provozovat IoT spotřebiče bezpečně poradí kolegyně Bára:

Jak zařízení připojit online?

Chytrá zařízení zpracovávají řadu dat, která jim umožňují plnit svou funkci – například vysavač zná výměru bytu, hodinky ví, kolik km a kudy denně běháte. Proto je důležité zaměřit se na bezpečnost těchto dat, zároveň ale může takové zařízení být vstupní branou k dalším datům.

Doporučujeme si doma vytvořit minimálně dvě internetové sítě a chytré zařízení připojovat k jiné, než počítače a telefony. Tak se vysavač vůbec nedostanete do blízkosti nejcitlivějších dat, jakými je třeba bankovnictví. Vlastní síť pro chytré doplňky má jen 5 % Čechů.

Stejně tak většina majitelů IoT zařízení podceňuje jejich aktualizace. Veškerá zařízení doma aktualizuje jen 39 % Čechů. Počet takto uvědomělých uživatelů nicméně od loňska o 8 % vzrostl. Alarmující je, že desetina lidí neaktualizuje, protože to nepovažuje za důležité nebo neví jak.

Zařízení vybíráme podle poměru ceny/výkon

Chytrých zařízení samozřejmě existuje nepřeberné množství. Češi si tedy vybírají hlavně podle funkcí (55 %), ceny (53 %) a pověsti výrobce (47 %). Bezpečnost zařízení a dostupnost aktualizací předem zvažuje jen pětina zákazníků.

Většina uživatelů považuje své chytré zařízení za bezpečné.  Ačkoliv 60 % lidí neví jistě, jaká data konkrétní zařízení shromažďuje, a 75 % neví, jak se s jejich daty nakládá.

Informace o zpracování dat nejsou snadno dohledatelné. Bohužel. Podle dat z  loňského průzkumu by to zajímalo 38 % lidí.

Vysavač se dá hacknout, tvrdí Češi

Jen čtvrtina uživatelů se domnívá, že zařízení nelze nijak zneužít. Ostatní jsou si vědomi toho, že útočníci na chytrá zařízení cílí. Ostatně antiviry pro vysavače nejsou, takže se jako cíl nabízejí.

Polovina lidí ví, že data z těchto spotřebičů lze prodat. Dále uváděli respondenti sledování domácnosti, zapojení do botnetu nebo rozesílání spamu. Se všemi případy už jsme se v minulosti setkali.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat