Co dělat, když máte podezření, že je váš mobil sledován?

Pokud tento článek čtete, pravděpodobně chcete zjistit rychlé tipy co dělat, když máte podezření, že je na vašem zařízení spyware nebo tracker. Jestliže je tomu tak, zřejmě budete zklamáni, žádný seznam věcí, které byste mohli rychle najít nebo odstranit, aby váš telefon byl opět v bezpečí, neexistuje. To ovšem neznamená, že není nic, co byste pro zvýšení zabezpečení svého zařízení mohli udělat.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

I když to bude vyžadovat určité úsilí, váš mobil bude odolnější proti širokému spektru různých bezpečnostních hrozeb včetně spywaru.

Mobilní telefony jako přenosné počítače

V porovnání s dnešní situací bylo dříve kybernetických hrozeb méně, nové se objevovaly jen občas a nepravidelně. Dnes je kybernetických hrozeb prakticky nespočetné množství a bezpečnostní výzkumníci se snaží najít nějaký způsob, jak lidem pomoci rozlišit, které hrozby jsou skutečně nebezpečné.

Jedna taková metoda zohledňuje hodnocení závažnosti hrozeb, to znamená, jaký má potenciál k ohrožení zasaženého uživatele. V konkrétním modelu měly spyware a backdoor „neomezený“ potenciál škody, protože prakticky neexistovalo omezení, které by limitovalo útočníky v tom, jak velké škody mohou napáchat. Stačilo jim pouze tiše přihlížet a pasivně sledovat vaše zařízení, podobně, jako by seděli u vašeho stolu.

Drtivá většina z nás dnes nosí výkonný počítač v podobě chytrého telefonu při sobě. Tato zařízení v reálném čase sledují vaši polohu, což útočníkům umožňuje přístup k ještě citlivějším údajům, než při sledování počítače, který máte doma.

Začněte u vašeho telefonu

Jestliže máte podezření, že je vaše zařízení sledováno, měli byste ho považovat za nedůvěryhodné, ani uvedení do továrního nastavení nemusí zcela odstranit tracker. Funkce mikrofonu nebo kamery může být trackerem ovlivněna, měli byste být obezřetní a být si toho vědomi. Ačkoliv to může znít nepravdivě, telefon nevypínejte, mohlo by to ovlivnit data nebo důkazy na vašem zařízení. Ihned vypněte Wi-Fi připojení, uveďte zařízení do režimu Letadlo a ujistěte se, že je vypnuté také Bluetooth připojení.

Malware by i nadále mohl poškodit data na vašem telefonu (i bez připojení k internetu), jednejte rychle a opatrně. Telefon dejte mimo doslech, kvůli zachování důkazů zvažte pomoc expertů. V případě, že k odborníkům telefon ponesete, využijte stíněné nepropustné pouzdro, které telefon odpojí od všech mobilních, navigačních i datových sítí.

Zkontrolujte také další zařízení

I když je možné, že je sledováno jen jedno zařízení, je vhodné zkontrolovat také stolní počítač, notebook, tablet nebo další telefony, které používáte. Všechna podezřelá zařízení byste měli držet na bezpečném místě, tak abyste neprozradili vaši polohu.

Až se ujistíte (pravděpodobně budete muset také kontaktovat odbornou pomoc), že jsou tato zařízení bezpečná, měli byste je zkontrolovat a případně zvýšit zabezpečení. Přesvědčte se, že používáte aktualizovaný bezpečnostní software s funkcí anti-malware a firewall, a to i u mobilních telefonů s operačním systémem Android (využít můžete například ESET Mobile Security). Aktualizujte operační systém, internetový prohlížeč a případná jeho rozšíření.

Zaměřit byste se měli také na hesla. Používejte silná hesla, v ideálním případě ke každé službě unikátní heslo. Využít můžete také šifrování dat na vašem disku, v případě mobilní komunikace můžete využít služby, kde jsou zprávy šifrované. Mějte na paměti, že SMS zprávy šifrované nejsou.

Zkontrolujte online účty a služby

Většina z nás přistupuje z chytrých telefonů k nejrůznějším službám jako online bankovnictví, sociální sítě, případně jiné online služby. Některé stránky umožňují odpojit přístup k zařízení, pokud je tato možnost dostupná a službu nepoužíváte, zařízení odpojte. Účty, které již nepoužíváte, můžete smazat úplně. Naopak účty, které používáte, zabezpečte. Pokud je to možné, využijte dvoufaktorové ověřování (2FA) a nastavte si upozornění při přihlášení, abyste byli informováni v případě neoprávněného přihlášení.

Pozor na zálohy

Jestliže patříte k těm, kteří pravidelně zálohují, můžete data obnovit. V případě, že zálohovaná data máte na zařízení, u kterého máte podezření, že je sledováno, i zálohované soubory mohou být kompromitovány. V tomto případě je lepší data ze zálohy neobnovovat.

Pořiďte si „hloupý telefon“

Než budete mít jistotu, že je situace vyřešena, můžete si pořídit starý telefon s předplacenou SIM kartou. Nepřihlašujte se na něm k online účtům nebo službám. V případě, že máte podezření na osobu, která vás sleduje, vyvarujte se kontaktování společných známých.

Další postup záleží na tom, kdo vás sleduje. Když by vás například sledoval někdo, kdo bydlí ve stejném domě, měli byste se co nejdříve přesunout na bezpečné místo. Pokud by to byl někdo z vašich známých, nebo někdo zcela cizí, pravděpodobně se bude zajímat především a vaši online aktivitu.

Každá konkrétní situace se může lišit, vždy byste však měli zvážit kontaktování policie, právníka, bezpečnostního experta, sociálního pracovníka nebo jinou kompetentní osobu či instituci, která by vám pomohla.

V případě, že by vás zajímalo, jak (nejen) u dětí zjisti, že se staly obětí kyberšikany, přejděte na článek: Jak odhalit kyberšikanu?

1 komentář

Komentáře nejsou povoleny.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat