Co mám dělat, když hacker získá moje citlivé údaje?

Stali jste se obětí phishingu, útočník získal kopii vašich dokladů nebo informace o platební kartě? Poradíme vám, jak postupovat, aby tyto údaje nikdo nezneužil.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Často varujeme před útoky, jejichž cílem jí získat údaje z platební karty, vaše kontakty nebo dokonce kopie dokladů. Útočníci jsou mazaní a naletět může každý. Připravili jsme rady, co dělat, pokud jste se stali obětí hackera.

Když přijdu o heslo

Hesla jsou častým terčem útoků. Nejčastější typ malware detekovaný v Česku je password stealer, který krade hesla uložená v prohlížečích. Proto hesla nedoporučujeme do prohlížečů pro automatické vyplňování ukládat, natož hesla sdílet. Není vzácné, že nějaké online službě uniknou databáze přístupových údajů – v minulosti se s tím potýkaly Spotify, Facebook a řada dalších.

Zda váš e-mail či telefon byly v uniklé databázi ověříte na stránce HaveIBeenPwned.com. Pokud údaj figuruje na seznamu uniklých dat a měli jste k němu na internetu spárované heslo, doporučujeme heslo u konkrétní služby změnit. Toto platí obecně kdykoli, když máte obavu, že heslo někdo zná, prostě jej změňte za nové.

Některé služby umožňují ověřit historii přihlášení. Můžete tak mít jistotu, zda odcizené přístupy někdo zneužil.

Velmi často se v posledních letech setkáváme s phishingovými stránkami, jejichž cílem je získat přístupy k internetovému bankovnictví. Tyto údaje lze potom zkombinovat s dalšími uniklými databázemi, ve kterých už může být i telefonní číslo, a útočník má v rukách najednou dost trumfů, aby mohl konkrétní uživatele okrádat.

Ukázka phishingové stránky

Pokud jste nedopatřením vyplnili údaje na podobné stránce, okamžitě kontaktujte banku a informujte ji, že jste stali obětí podvodu. Neprodleně také změňte přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví, případně postupujte podle pokynů vaší banky. Ačkoli se banky se snaží podobným podvodům zabránit, útočníci jsou rychlejší a zneužívají tisíce webových adres. Nemá smysl obviňovat ani vaši banku ani sebe sama, prostě být jen opatrní.

Když hacker získá údaje z platební karty

Na internetu existují podvodné obchody, falešné investiční burzy nebo phishingové stránky, jejichž cílem je získat vaše osobní údaje a údaje o platební kartě, včetně CVV kódu. V takovém případě mohou být ohroženy vaše finance.

Pokud útočník získá údaje o vaší platební kartě, neprodleně ji zablokujte.

Nečekejte, až přijdete o peníze nebo se „přihlásíte“ k pofidernímu předplatnému na pornografických stránkách. Jakmile si uvědomíte, že jste zadali údaje o platební kartě na stránky podvodníků, zablokujte danou kartu. Můžete to udělat v internetovém bankovnictví, aplikaci nebo stačí kontaktovat svou banku. Banka zpravidla vystaví novou kartu bezplatně a zdarma vám ji pošle domů.

Když má hacker kopii dokladů

Nejvážnější situace je, když útočníci získají kopie vašich dokladů, jako se děje např.  v případě podvodných investic. Útočníci vylákají z obětí peníze na fiktivní investice, a jejich navrácení podmiňují tím, že okradený zašle naskenovanou občanku nebo pas. Někteří uživatelé jim doklady skutečně posílají, protože se jednání tváří jako důvěryhodné.

Útočníci vždy sází na naše emoce, například obavu, že útočník nevrátí již zaslané peníze.

Pokud někdo získal neoprávněně kopie vašich dokladů, neváhejte se obrátit na policii.

Obecně vzato nedoporučujeme kopie dokladů posílat přes internet. Pokud už se tak stalo a zjistili jste, že adresát byl podvodník, změňte maximum údajů, které útočník získal. Neodkladně také nahlaste odcizení osobních dokladů policii. Pamatujte, že vy jste oběť a někdo vás o údaje okradl.

Proč je nutné doklady vyměnit? Útočníci si totiž mohou na vaše jméno (a číslo dokladu) vzít například půjčku, obchodovat na burze, zneužít vaše jméno pro praní peněz z jiné trestné činnosti a podobně. Proto nic neriskujte. Podáním trestního oznámení máte zároveň důkaz, že jste v čemkoli, co útočníci s doklady udělají, nevinně.

Pokud se jedná o závažný případ, doporučujeme změnit i telefonní číslo a e-mail. Útočníci vás tak nebudou moci nijak obtěžovat.

Pokud vám po odcizení dokladů přijde zpráva od jakékoli společnosti, u které vy žádnou smlouvu nemáte, proaktivně komunikujte. V případě, že si útočník na odcizené doklady vezme například zmiňovaný úvěr, je možné smlouvu ještě anulovat. Ke krádeži identit dochází častěji, než byste tušili a všechny instituce to vědí. Není proto hloupé jim na rovinu sdělit, že se jedná o podvod.

Jak chránit citlivá data před odcizením?

Prevence je pro ochranu vlastních dat velmi důležitá, ale stačí být obezřetný a prověřovat, a máte z části vyhráno. Opatrně přistupujte ke všem neznámým e-mailům, nezvyklým výzvám a až podezřele lákavým nabídkám.

Není od věci pro zahraniční služby nebo potvrzení čehokoliv využívat oddělenou e-mailovou adresu. Podobně můžete používat i starší telefon pro potvrzování plateb pomocí SMS (pokud tedy číslo nefiguruje v databázi uniklých dat). Nebo si pro zadávání autorizací na internetu pořiďte SIM s kreditem, a pokud dojde k odcizení konkrétního telefonního čísla, změňte v účtech potvrzovací číslo, SIM zahoďte, a nemusíte si s krádeží dělat jakékoli starosti.

Základem kybernetické bezpečnosti by mělo být také používání bezpečnostního programu. Ten si nainstalujte na všechna zařízení, ze kterých se připojujete online. Dobrý bezpečnostní program totiž dokáže blokovat i phishingové stránky a zachránit tak situaci včas.

 

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat