Online platba na internetu

Čtyři z deseti Čechů nakupují v čínských e-shopech, okradených přibývá

Čínské e-shopy jsou u českých uživatelů oblíbenější než internetové obchody ze zemí Evropské unie nebo Spojených států.
Total
84
Sdílení

Oblíbenost internetových obchodů z nejlidnatější země světa se mezi tuzemskými uživateli drží na vysoké úrovni již od loňského roku, kdy je používalo více než 40 % Čechů. Z průzkumu zaměřeného na online nakupování, který pro nás realizovala společnost Seznam.cz, vyplynulo, že loni si nechalo z Číny zasílat zboží 42 % uživatelů, zatímco letos jich je 41 %. Čtvrtina kupujících spoléhá na internetové obchody ze zemí Evropské unie, 12 % na e-shopy z USA. Z výsledků průzkumu vyplývá, že z nakupování na zahraničních e-shopech se stala běžná záležitost.

Stále častěji nakupujeme z mobilu

Nejčastějším zařízením, z něhož Češi nakupují online, je notebook. K internetovým nákupům jej používá 69 % respondentů. Oproti loňskému roku ale podíl nákupů z notebooků mírně klesl (o dva procentní body). Naopak roste podíl transakcí prováděných přes chytrý mobilní telefon. Letos takto nakupuje takřka polovina Čechů (47 %), koncem roku 2016 to přitom byla jenom necelá třetina (32 %).

U smartphonů používá některou z bezpečnostních aplikací pouze 57 % respondentů, u tabletů pak 66 %.

Nakupování přes mobilní telefon je už stejně časté jako přes stolní počítač. Naopak tablet je jen okrajovým zařízením pro nákupy.

Mobilní telefony i tablety, které jsou využívané k online nákupům, však často zůstávají bez antivirové ochrany. U smartphonů používá některou z bezpečnostních aplikací pouze 57 % respondentů, u tabletů pak 66 %. Používání antivirů ve srovnání s rokem 2017 navíc nijak nevzrostlo. Vzhledem k tomu, že se internetový provoz stále více přesouvá na mobilní zařízení, je absence ochrany velkým rizikem pro všechny uživatele. Ve spojení s online nákupy hrozí, že uživatelé přijdou o nemalé finanční prostředky.

Okraden byl již každý dvacátý

S krádežemi při online nákupech má osobní zkušenost již každý dvacátý Čech. Podíl okradených za poslední tři roky neustále roste. Zatímco v roce 2016 o peníze při nakupování v e-shopech přišla 3 % uživatelů, loni to byla již 4 % a letos růst počtu okradených pokračuje. Uživatelé byli většinou okradeni o částku do 5 000 korun. Téměř všichni incident reklamovali, ale kompletní suma se vrátila jen v přibližně polovině případů. Alespoň část peněz získalo zpět necelých 7 % okradených, naopak třetina už z odcizené částky neviděla ani korunu.

Průzkum společností ESET a Seznam.cz se uskutečnil formou online dotazníku, který mezi 5. a 11. prosincem 2018 vyplnilo 1 030 respondentů, z nichž 984 nakupovalo online (za ně jsou zpracovány výsledky). Vážení bylo provedeno při kvótách na pohlaví, věk a vzdělání.

Jak na bezpečné nakupování v e-shopech?

  1. Používejte oddělenou kartu pro nakupování na internetu s limitem pro platby.
  2. Preferujte platby umožňující dvoufaktorové ověření transakce.
  3. Nakupujte na důvěryhodných e-shopech – sledujte spotřebitelské recenze a hodnocení.
  4. Využívejte bezpečnostní aplikace na počítači či mobilním zařízení, které k nákupu používáte.
Mohlo by vás zajímat

Jak přežít mistrovství světa ve fotbale bez úhony

Začíná mistrovství světa, do něhož se sice naše reprezentace neprobojovala, přesto se možná spousta fotbalových fanoušků zajímala o možnost přímého navštívení dějiště šampionátu. Vidět důležitý zápas, ve kterém změří síly hvězdné týmy Španělska, Německa a třeba Brazílie, je přeci zážitek na celý život.
Přečíst článek