Online platba na internetu

Čtyři z deseti Čechů nakupují v čínských e-shopech, okradených přibývá

Čínské e-shopy jsou u českých uživatelů oblíbenější než internetové obchody ze zemí Evropské unie nebo Spojených států.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Oblíbenost internetových obchodů z nejlidnatější země světa se mezi tuzemskými uživateli drží na vysoké úrovni již od loňského roku, kdy je používalo více než 40 % Čechů. Z průzkumu zaměřeného na online nakupování, který pro nás realizovala společnost Seznam.cz, vyplynulo, že loni si nechalo z Číny zasílat zboží 42 % uživatelů, zatímco letos jich je 41 %. Čtvrtina kupujících spoléhá na internetové obchody ze zemí Evropské unie, 12 % na e-shopy z USA. Z výsledků průzkumu vyplývá, že z nakupování na zahraničních e-shopech se stala běžná záležitost.

Stále častěji nakupujeme z mobilu

Nejčastějším zařízením, z něhož Češi nakupují online, je notebook. K internetovým nákupům jej používá 69 % respondentů. Oproti loňskému roku ale podíl nákupů z notebooků mírně klesl (o dva procentní body). Naopak roste podíl transakcí prováděných přes chytrý mobilní telefon. Letos takto nakupuje takřka polovina Čechů (47 %), koncem roku 2016 to přitom byla jenom necelá třetina (32 %).

U smartphonů používá některou z bezpečnostních aplikací pouze 57 % respondentů, u tabletů pak 66 %.

Nakupování přes mobilní telefon je už stejně časté jako přes stolní počítač. Naopak tablet je jen okrajovým zařízením pro nákupy.

Mobilní telefony i tablety, které jsou využívané k online nákupům, však často zůstávají bez antivirové ochrany. U smartphonů používá některou z bezpečnostních aplikací pouze 57 % respondentů, u tabletů pak 66 %. Používání antivirů ve srovnání s rokem 2017 navíc nijak nevzrostlo. Vzhledem k tomu, že se internetový provoz stále více přesouvá na mobilní zařízení, je absence ochrany velkým rizikem pro všechny uživatele. Ve spojení s online nákupy hrozí, že uživatelé přijdou o nemalé finanční prostředky.

Okraden byl již každý dvacátý

S krádežemi při online nákupech má osobní zkušenost již každý dvacátý Čech. Podíl okradených za poslední tři roky neustále roste. Zatímco v roce 2016 o peníze při nakupování v e-shopech přišla 3 % uživatelů, loni to byla již 4 % a letos růst počtu okradených pokračuje. Uživatelé byli většinou okradeni o částku do 5 000 korun. Téměř všichni incident reklamovali, ale kompletní suma se vrátila jen v přibližně polovině případů. Alespoň část peněz získalo zpět necelých 7 % okradených, naopak třetina už z odcizené částky neviděla ani korunu.

Průzkum společností ESET a Seznam.cz se uskutečnil formou online dotazníku, který mezi 5. a 11. prosincem 2018 vyplnilo 1 030 respondentů, z nichž 984 nakupovalo online (za ně jsou zpracovány výsledky). Vážení bylo provedeno při kvótách na pohlaví, věk a vzdělání.

Jak na bezpečné nakupování v e-shopech?

  1. Používejte oddělenou kartu pro nakupování na internetu s limitem pro platby.
  2. Preferujte platby umožňující dvoufaktorové ověření transakce.
  3. Nakupujte na důvěryhodných e-shopech – sledujte spotřebitelské recenze a hodnocení.
  4. Využívejte bezpečnostní aplikace na počítači či mobilním zařízení, které k nákupu používáte.
Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat