Dánsko rekrutuje přes inzeráty v novinávh hackery pro tajnou službu

Výcvikovou akademii pro hackery chystá spustit dánská tajná služba Defense Intelligence Service (DDIS). Zapojit do ní chce dobrovolníky, které láká špionážní práce pro stát.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Agentura již oslovila potenciální zájemce přes celostránkové inzeráty v novinách. „Máte vše, co je zapotřebí, abyste se stali členy tajné elitní síly?“ zní zásadní sdělení kampaně. Zájemci musí umět skvěle programovat, ovládat matematiku a logiku, podmínkou spolupráce je rovněž čistý trestní rejstřík.

logo firmy
Zdroj: fe-ddis.dk

„Požadujeme také vysoký stupeň osobní integrity, protože budou manipulovat s tajnými a velmi citlivými informacemi,“ prozradil šéf dánské tajné služby Lars Findsen. Rekruti podle něj stráví čtyři a půl měsíce seznamováním s obrannými a útočnými technikami DDIS, mimo jiné s prolamováním šifrované komunikace nepřítele, jíž se zabývá kontrarozvědka a hackováním sítí teroristů. V řadě případů budou moci hackeři používat metody, které jsou mimo vládou kontrolované projekty považovány za nezákonné.

„Pokud máte takové jedinečné schopnosti a chcete-li je používat, u nás k tomu budete mít zvláštní příležitost,“ láká hackery šéf dánské tajné služby. Na konci výcviku budou těm nejlepším a nejchytřejším nabídnuty pozice v dánské zpravodajské službě. „Hledáme lidi, kteří mají klíčové schopnosti, jež bychom mohli dále rozvíjet,“ říká Lars Findsen. „Nepotřebují formální vzdělání ani kvalifikaci. Mohou to být talentovaní hackeři. Nemáme žádná omezení.“ DDIS chce tímto způsobem ochránit dánské vládní úřady před sofistikovanými kybernetickými útoky.

Dánské Centrum pro kybernetickou bezpečnost nedávno zveřejnilo podrobnosti o konkrétním útoku, jemuž v loňském roce čelilo dánské ministerstvo zahraničních věcí. Během sedmi měsíců pachatelé zaslali 47 phishingových e-mailů z 21 různých adres devíti zaměstnancům ministerstva. „Tento případ je zajímavý, protože velmi jasně ukazuje, proč by vlády i firmy měly brát vážně otázku počítačové bezpečnosti,“ říká šéf Centra pro kybernetickou bezpečnost Thomas Lund-Sørensen.

„Nikdy nelze vyloučit selhání lidského faktoru, ale tam, kde můžeme, musíme učinit vše pro to, abychom takovým útokům zabránili. Jde o úkol, který je třeba řešit jak na úrovni řízení, tak na technické a uživatelské úrovni. Mezi zaměstnanci musí být zajištěno vysoké povědomí o bezpečnosti práce,“ zdůraznil Lund-Sørensen.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat