internetové cookies

Do Not Tracking? Pro Google a Facebook to neplatí

Americký Federální výbor pro telekomunikace (FCC) odmítl hromadnou petici uživatelů internetu proti provozovatelům Facebooku, Googlu a dalších velkých internetových portálů a sociálních sítí, kteří nerespektují požadavek Do Not Tracking – tedy „stopku“ pro využívání informací o chování svých uživatelů na internetové síti.
Total
0
Sdílení

„Oznámení FCC je ranou pro obhájce soukromí, kteří po výboru požadovali zavedení přísnějších pravidel ochrany soukromí na internetu. Zároveň je výhrou pro mnoho firem v Silicon Valley, jejichž obchodní modely stojí na zpeněžování osobních údajů jejich uživatelů,“ konstatoval americký list The Washington Post.

Funkce Do Not Tracking vznikla jako reakce na stále častější zneužívání informací o chování uživatelů na internetu, kdy provozovatelé jednotlivých internetových stránek sdělovali třetím stranám, jak se daný uživatel choval na jejich webu a co vyhledával. Různé reklamní systémy pak nabízejí uživatelům personalizovanou reklamu zaměřenou právě na obory, služby a produkty, o které se na webu zajímali.

Lidé, kteří nechtějí, aby o nich provozovatelé internetových stránek shromažďovali informace a předávali je třetím stranám, si mohou ve svém prohlížeči aktivovat funkci Do Not Tracking, ne každý provozovatel webu ji však akceptuje.

Právě Facebook nebo Google patří k firmám, které tyto požadavky ze strany uživatelů ignorují, naopak Twitter je respektuje.

Podle Washington Postu je odmítavý postoj FCC dalším krokem v pokračující bitvě o zachování neutrality úřadu, kdy se oponenti petice obávali, aby výbor nesklouzl k regulaci populárních webových stránek a online služeb. „Odmítnutím petice FCC tuto obavu, zdá se, rozptýlil.

Potvrdil tak, že nadále hodlá regulovat pouze poskytovatele připojení k internetu, což je v souladu s pravidly, která vstoupila v platnost letos v létě, a nikoli jednotlivé internetové servery,“ dodal americký list s odvoláním na nejmenovaného seniorního úředníka FCC.

Situace v Evropě je poněkud odlišná

Evropská komise speciálním zákonem donutila provozovatele webů, kteří předávají dál informace o svých uživatelích, umístit na své stránky upozornění, že využívají cookies.

Mohlo by vás zajímat

FBI vyzývá oběti vyděračského ransomware, aby se jí hlásily. Poškozených přibývá

Americká federální vyšetřovací služba FBI veřejně vyzvala všechny uživatele internetu, jejichž počítače byly napadeny vyděračským škodlivým kódem ransomware, aby se jí hlásili a sdělili, zda zaplatili požadované výkupné. Množí se totiž případy, kdy lidé zasažení ransomware splnili podmínky útočníků, zaplatili požadovanou částku, ale jejich počítač nebyl odšifrován. Útočníci po nich naopak žádali další peníze.
Přečíst článek