internetové cookies

Do Not Tracking? Pro Google a Facebook to neplatí

Americký Federální výbor pro telekomunikace (FCC) odmítl hromadnou petici uživatelů internetu proti provozovatelům Facebooku, Googlu a dalších velkých internetových portálů a sociálních sítí, kteří nerespektují požadavek Do Not Tracking – tedy „stopku“ pro využívání informací o chování svých uživatelů na internetové síti.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

„Oznámení FCC je ranou pro obhájce soukromí, kteří po výboru požadovali zavedení přísnějších pravidel ochrany soukromí na internetu. Zároveň je výhrou pro mnoho firem v Silicon Valley, jejichž obchodní modely stojí na zpeněžování osobních údajů jejich uživatelů,“ konstatoval americký list The Washington Post.

Funkce Do Not Tracking vznikla jako reakce na stále častější zneužívání informací o chování uživatelů na internetu, kdy provozovatelé jednotlivých internetových stránek sdělovali třetím stranám, jak se daný uživatel choval na jejich webu a co vyhledával. Různé reklamní systémy pak nabízejí uživatelům personalizovanou reklamu zaměřenou právě na obory, služby a produkty, o které se na webu zajímali.

Lidé, kteří nechtějí, aby o nich provozovatelé internetových stránek shromažďovali informace a předávali je třetím stranám, si mohou ve svém prohlížeči aktivovat funkci Do Not Tracking, ne každý provozovatel webu ji však akceptuje.

Právě Facebook nebo Google patří k firmám, které tyto požadavky ze strany uživatelů ignorují, naopak Twitter je respektuje.

Podle Washington Postu je odmítavý postoj FCC dalším krokem v pokračující bitvě o zachování neutrality úřadu, kdy se oponenti petice obávali, aby výbor nesklouzl k regulaci populárních webových stránek a online služeb. „Odmítnutím petice FCC tuto obavu, zdá se, rozptýlil.

Potvrdil tak, že nadále hodlá regulovat pouze poskytovatele připojení k internetu, což je v souladu s pravidly, která vstoupila v platnost letos v létě, a nikoli jednotlivé internetové servery,“ dodal americký list s odvoláním na nejmenovaného seniorního úředníka FCC.

Situace v Evropě je poněkud odlišná

Evropská komise speciálním zákonem donutila provozovatele webů, kteří předávají dál informace o svých uživatelích, umístit na své stránky upozornění, že využívají cookies.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat

Neočekávaná faktura v e-mailu může obsahovat škodlivý kód

Podle poslední statistiky nejčastějších hrozeb pro operační systém Windows v Česku je s téměř pětinou všech detekcí největším rizikem stále spyware Agent Tesla. Nejčastější e-mailové přílohy, jejichž prostřednictvím se malware v říjnu šířil Českem, tentokrát odkazovaly na dokumenty k platbám, jako jsou faktury nebo potvrzení od přepravních společností.
Přečíst článek