Dvě třetiny Čechů si pamatují hesla, bezpečné to ale není

Heslo je alfa a omega ochrany dat na internetu. Proto jsme se zeptali Čechů, jak si hesla tvoří, ukládají a jak by definovali bezpečná hesla. Výsledky vás překvapí. 
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Denně se online přihlašujeme do velkého množství služeb, hesla jsou tedy naprosto klíčová, pokud si máme zachovat online soukromí. Spolu se Seznam.cz jsme zkoumali, jak moc bezpečnost hesel řeší Češi. Například jsme zjistili, že necelá desetina uživatelů používá pouze jediné heslo. Což nahrává do karet útočníkům, kteří se specializují na vývoj malware, který hesla krade.

Musí být heslo složité?

Podle odpovědí musí být bezpečné heslo je složité (67 %) a unikátní (40 %), podobně jako v loňském roce. Překvapivě ale jen 29 % lidí věří dlouhému heslo, loni takto odpovědělo 40 % respondentů. Češi také čím dál méně považují za bezpečná zapamatovatelná hesla a ta, která jde logicky odvodit.

S odpověďmi našich respondentů lze v zásadě souhlasit. Unikátní hesla jsou bezpečnější. Složitá a dlouhá, nebo chcete-li komplexní hesla jsou odolnější proti řadě útoků. Je ale důležité s nimi také správně nakládat.

Nejbezpečnější je komplexní unikátní heslo, které uživatel správně ukládá.

Nejhorší variantou jsou jednoslovná hesla nebo za sebou jdoucí řady znaků (například qwertz nebo 12345). Ta v podstatě účty nechrání vůbec. Stejně tak je velmi riskantní používat hesla s jakoukoli osobní informací  třeba datem narození nebo jménem domácího mazlíčka.

Útočníci často zkoušejí tzv. slovníkové útoky. Při takovém útoku hacker využije slovník slov a obratů, včetně třeba citátů nebo textů písní a následně zkouší stovky variant za minutu pomocí předem vytvořené sítě infikovaných počítačů. Slovníky navíc reflektují i specifika češtiny, na dark netu seženete i slovníky s četou diakritikou.

S unikátností hesel pomůže generátor

Ačkoli Češi správně dali důraz na unikátnost, v praxi tak jedná jen třetina z nás. Není divu. Používá desítky různých online služeb a časem prostě všem dojde fantazie.  Pomoci může generátor hesel, třeba ten náš.

Necelá čtvrtina využívá jiná hesla pro různé služby – například jedno mají pro sociální sítě a jiné pro online nákupy. Jedno jediné heslo využívá 7 % respondentů. Jistě není potřeba podotýkat, že docela riskují.

Paměť může zklamat, vyzkoušejte radši správce hesel

Pamatovat si hesla je lepší než je mít na papírku pod klávesnicí, ale na druhou stranu pak lidé spíše vytvářejí jednoduchá hesla.

Pokud si skutečně vytváříte unikátní hesla, jistě řešíte otázku, jak si tolik údajů zapamatovat. Rozhodně nedoporučujeme hesla ukládat v prohlížečích – na takto uložená hesla se v České republice dlouhodobě útočí nejčastěji.

Jak hesla vytvořit a uložit shrnula naše kolegyně Bára ve videu: 

Celkem 61 % uvádí, že si hesla pamatuje, třetina lidí má na hesla notýsek a správce hesel využívá asi čtvrtina z nás. Jen posledně jmenovanou čtvrtinu  můžeme pochválit. Správce hesel je snadno dostupný program, najdete jej i v některých anti-malware produktech.  Jak přesně takové programy fungují se dočtete zde.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat
jak na bezpečné prohlížení internetu a vyhledávání v internetovém prohlížeči?

Kyberbezpečnostní minimum: Jak správně a bezpečně procházet internet?

Kyberbezpečnost každého z nás začíná u našeho chování online – jak nakládáme s příchozí komunikací, jaké navštěvujeme stránky a jak dokážeme držet krok s novinkami ve světě technologií. V dnešním článku se podíváme na základy kybernetické bezpečnosti, které potřebujeme znát již při prvním otevření internetového prohlížeče.
Přečíst článek