Europol úspěšně bojuje s kyberzločinem

Evropskému centru pro boj s kyber zločinem Europol se podařilo zatknout 49 osob, podezřelých mimo jiné z praní „špinavých“ peněz, útoků na firemní e-mailové účty a ukradení 6 miliónu euro (cca 170 mil. korun). Podrobnosti uvnitř.
Martin Skýpala
Total
0
Sdílení

I když to někdy vypadá, že kyber zločin zůstává mimo pozornost policejních útvarů, není to úplně pravda. Virtuální kriminalita, má svá specifika, která účinný zásah ze strany policie značně ztěžují, přesto se stále častěji daří osoby stojící za kyber útoky najít a dostat před soud.

Evropské centrum pro boj s kyber zločinem Europol zatklo 49 osob, podezřelých mimo jiné z praní „špinavých“ peněz, útokům na firemních e-mailové účty a ukradení 6 miliónu euro (cca 170 mil. korun). Členové gangu pocházeli z různých zemí, jmenovitě Itálie, Španělska, Polska, Belgie, Gruzie a Velké Británie.

K útokům na e-maily kombinovaly různé metody od infikování počítače škodlivým kódem po klasické techniky sociálního inženýrství. Po získání přístupu gang monitoroval veškerou e-mailovou komunikaci a hledal zprávy týkající se plateb. Potom už jen stačilo vyzvat uživatele, aby finance odesílali na účty kontrolované kriminální skupinou. Peníze byly poté rychle převedeny mimo Evropskou unii a „vyprány“.

Zadrženým osobám byl při akci zabaven majetek, který by mohl souviset s kriminální činností – od notebooků, pevných disků, telefonů až po kreditní karty a USB zařízení. Celou operaci z právního hlediska „jistil“ Eurojust, aby se podařilo bez problému zadržet všechny osoby na území Evropské unie.

Europolu se již v tomto roce podařilo vypnout botnet Romnit, který měl pod kontrolou okolo 3.2 miliónu počítačů.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat