Fotoaparát, který vidí za roh

Tento speciální fotoaparát by mohl být ideálním pomocníkem při zabezpečení domácnosti proti zlodějům – dokáže rozpoznat pohyb za rohem. Ptáte se, jak je to možné? Pomocí laserového paprsku.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Zařízení dokáže zachytit předmět za rohem pomocí ultracitlivého fotoaparátu a laseru. Technologie byla navržena ve Skotsku týmem inženýrů a výzkumníků z univerzity Edinburgh’s Heriot-Watt University.

Tento chytrý Fotoaparát je schopen vidět za roh využitím náhodně rozptýleného světla. Celý proces je poměrně jednoduchý: na místo poblíž rohu, za kterým je skrytý objekt, je vyslán laserový paprsek. Z tohoto místa se začne světlo šířit všemi směry, po zásahu objektu za rohem se část paprsků vrátí do zorného pole fotoaparátu, kde jsou zachyceny snímačem.

Zařízení vysílá asi 67 milionů paprsků za sekundu a fotoaparát je dostatečně citlivý na to, aby sledoval jednotlivé protony. Kombinací těchto nástrojů je možné sledovat pohyb každé 3 vteřiny.

Podrobnější informace naleznete v tomto videu.

Poté, co byl představen funkční prototyp, může tým pracovat na detekci objektů ve větší vzdálenosti. Jednou by tato technologie mohla pomáhat vozidlům při detekci automobilů přijíždějících z boční ulice.

Celou studii si můžete v angličtině přečíst na serveru Nature Photonics.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat