Globální kybernetický útok by světovou ekonomiku stál až 121,4 miliardy dolarů

Jde o stejné náklady jako na odstraňování škod po ničivém hurikánu Katrina v roce 2005, vyplývá ze zprávy jedné z největších světových pojišťoven, londýnské Lloyd’s.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Pokud by došlo k velkému globálnímu kybernetickému útoku, světovou ekonomiku by výpadek počítačových sítí přišel až na 121,4 miliardy dolarů. Ve své zprávě o kybernetické bezpečnosti to uvedla pojišťovna Lloyd’s, jeden z největších hráčů v oblasti pojištění na světě. Podle dokumentu na kterém spolupracovala společnost Cyence, jež se zabývá analýzou kybernetické bezpečnosti, by přímé ekonomické dopady takového útoku vedly k širokému spektru dalších možných ekonomických ztrát.

Například výpadek významné celosvětové cloudové služby by při větším kybernetickém útoku způsobil ztráty od 4,6 miliardy dolarů až po 53,1 miliardy dolarů v případě extrémně velkého útoku. Útok vedený prostřednictvím kritické chyby v softwaru by podle stejné zprávy způsobil škody v rozmezí od 9,7 do 28,7 miliardy dolarů, napsal web Infosecurity-magazine.com. Podle Lloyd’s by však vyčíslení škod mohlo být mnohem vyšší nebo naopak nižší než v popisovaných modelových příkladech.

„Například zatímco průměrné ztráty při útoku a výpadku cloudových služeb jsou 53 miliard dolarů, v případě extrémně velkého útoku mohou činit až 121,4 miliardy dolarů, nebo naopak „jen“ 15,6 miliardy USD v závislosti na různých faktorech, jako je typ napadených organizací a době, jakou by takový výpadek cloudových služeb trval,“ uvádí Lloyd’s ve své zprávě. Průměrná škoda 53 miliard dolarů je v tomto případě na stejné úrovni jako náklady na odstranění škod způsobených přírodní katastrofou, například po řádění hurikánu Sandy ve Spojených státech v roce 2012.

Extrémní výše škod 124,1 miliardy dolarů představuje až 0,2 % světového HDP, přičemž přibližně stejně vysoké škody způsobil hurikán Katrina v roce 2005. „Naše zpráva přináší poprvé představu o skutečném rozsahu škod, které by mohl velký kybernetický útok způsobit globální ekonomice. Stejně jako největší přírodní katastrofy, mohou mít i hackerské útoky vážný dopad na firmy a ekonomiku, způsobit řadu dalších komplikací a dramaticky zvýšit náklady pojistitelů na pojistná plnění,“ konstatuje generální ředitelka Lloyd’s Inga Bealeová.q

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat