planeta země

Globální kybernetický útok by světovou ekonomiku stál až 121,4 miliardy dolarů

Jde o stejné náklady jako na odstraňování škod po ničivém hurikánu Katrina v roce 2005, vyplývá ze zprávy jedné z největších světových pojišťoven, londýnské Lloyd’s.
Total
0
Sdílení

Pokud by došlo k velkému globálnímu kybernetickému útoku, světovou ekonomiku by výpadek počítačových sítí přišel až na 121,4 miliardy dolarů. Ve své zprávě o kybernetické bezpečnosti to uvedla pojišťovna Lloyd’s, jeden z největších hráčů v oblasti pojištění na světě. Podle dokumentu na kterém spolupracovala společnost Cyence, jež se zabývá analýzou kybernetické bezpečnosti, by přímé ekonomické dopady takového útoku vedly k širokému spektru dalších možných ekonomických ztrát.

Například výpadek významné celosvětové cloudové služby by při větším kybernetickém útoku způsobil ztráty od 4,6 miliardy dolarů až po 53,1 miliardy dolarů v případě extrémně velkého útoku. Útok vedený prostřednictvím kritické chyby v softwaru by podle stejné zprávy způsobil škody v rozmezí od 9,7 do 28,7 miliardy dolarů, napsal web Infosecurity-magazine.com. Podle Lloyd’s by však vyčíslení škod mohlo být mnohem vyšší nebo naopak nižší než v popisovaných modelových příkladech.

„Například zatímco průměrné ztráty při útoku a výpadku cloudových služeb jsou 53 miliard dolarů, v případě extrémně velkého útoku mohou činit až 121,4 miliardy dolarů, nebo naopak „jen“ 15,6 miliardy USD v závislosti na různých faktorech, jako je typ napadených organizací a době, jakou by takový výpadek cloudových služeb trval,“ uvádí Lloyd’s ve své zprávě. Průměrná škoda 53 miliard dolarů je v tomto případě na stejné úrovni jako náklady na odstranění škod způsobených přírodní katastrofou, například po řádění hurikánu Sandy ve Spojených státech v roce 2012.

Extrémní výše škod 124,1 miliardy dolarů představuje až 0,2 % světového HDP, přičemž přibližně stejně vysoké škody způsobil hurikán Katrina v roce 2005. „Naše zpráva přináší poprvé představu o skutečném rozsahu škod, které by mohl velký kybernetický útok způsobit globální ekonomice. Stejně jako největší přírodní katastrofy, mohou mít i hackerské útoky vážný dopad na firmy a ekonomiku, způsobit řadu dalších komplikací a dramaticky zvýšit náklady pojistitelů na pojistná plnění,“ konstatuje generální ředitelka Lloyd’s Inga Bealeová.q

Mohlo by vás zajímat

Jak přežít mistrovství světa ve fotbale bez úhony

Začíná mistrovství světa, do něhož se sice naše reprezentace neprobojovala, přesto se možná spousta fotbalových fanoušků zajímala o možnost přímého navštívení dějiště šampionátu. Vidět důležitý zápas, ve kterém změří síly hvězdné týmy Španělska, Německa a třeba Brazílie, je přeci zážitek na celý život.
Přečíst článek