Google slaví 21. výročí: jaké byly dvě dekády technologické evoluce?

Letos 27. září bylo společnosti Google 21 let. Formálně byla založena již 4. září 1998. Časem ohledně data založení Google změnil názor a kdo by se hádal s největší webovou stránkou světa, že?
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Od doby, kdy se zrodilo duševní dítě Larryho Page a Sergeie Brina, se změnilo mnoho. Je známo, že Page a Brin zakládali vyhledávač v garáži jen s 100 000 dolarů v kapse a týmem 6 lidí. Dnešní ředitelství Googleplex se rozkládá na ploše 190 000 m2. Společnost zaměstnává přes 100 tisíc lidí po celém světě, disponuje aktivy ve výši 230 miliard dolarů a zpracuje přes 5 miliard dotazů denně.

Je snadné zapomenout, jak rychle se rozvíjejí technologie. Zkusme se na okamžik vrátit časem a podívat se na několik milníků technologické historie.

2002 – poprvé v televizi zaznělo sloveso googlit

Vyhledávač slaví čtyři roky na trhu. Už rok se lidé radí s Wikipedií a kupují si iPody. V televizi se vysílá populární seriál Buffy, přemožitelka upírů, a právě v něm poprvé zazní věta „vygooglila sis jí“ (jednalo se o 5. epizodu 7. řady, poprvé byla vysílána 22. října 2002). Vyhledávač Google tak proniká do populární kultury i jazyka.

2004 – spuštění e-mailového klienta

V roce 2003 vznikl první průkopník na poli sociálních sítích s názvem Friendster. Další na sebe nenechaly dlouho čekat. Roku 2004 spouští Mark Zuckerberg dnes největší sociální síť Facebook.
Google spouští v tomto roce svého e-mailového klienta Gmail. Ten se později stává největším poskytovatelem e-mailových služeb na světě.

2005 – éra nákupů Android a Youtube

Google kupuje mobilní vývojářskou firmu Android Inc. a spouští Mapy Google, které zcela mění využití GPS na obchodním poli. Spouští se služby Twitter, Reddit a Youtube. O rok později si Google uvědomil význam videa a kupuje YouTube za 1,65 miliard dolarů (tehdy asi 37 miliard Kč).

2008 – spouští se Chrome

Doba technologiím přeje. V roce 2007 se prodalo za pouhých 76 dní milion nových iPhonů. Google nestojí stranou inovací a o rok později vypouští do světa vlastní internetový prohlížeč s názvem Google Chrome. A daří se mu dobře. Dnes je to nejpoužívanější prohlížeč na světě.

2011 – Google zkouší vlastní sociální síť

V červnu 2011 spouští Google svou vlastní sociální síť a má velké ambice. Rád by konkuroval Facebooku. O pár let později ale zažívá první velkou prohru. Google+ si lajky a pozornost uživatelů nezískal a v dubnu 2019 jej společnost vypíná. V témže roce se poprvé objevuje v obchodě Google Play bezpečnostní aplikace ESET Mobile Security.

2016 – Vzestup umělé inteligence

V posledních letech zkoušejí firmy virtuální asistenty a tak Amazon vyvíjí Alexu, Microsoft Cortanu a Apple Siri. Google nezůstává pozadu a vyvíjí vlastní technologii Asistent Google. Ke smůle českých uživatelů jej však společnost Google stále nenaučila česky.

Za dvě dekády, co je Google na trhu, se technologie dramaticky rozvíjejí. Snad nejpozoruhodnější je, jak se změnil internet a jak mění svět kolem nás. Sociální interakce, obchody, vzdělávání, kultura i politika – to je jen pár aspektů našich životů, které internet nenávratně změnil. Bude jistě zajímavé pozorovat, kam se vyvine za dalších 21 let.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat
Češi slaví Vánoce tradičně, drží ale digitální půst

Moderní Vánoce: V Česku jsme tradiční, sociální sítě během Štědrého dne využíváme méně

K večeři kapr a bramborový salát jedině s vajíčkem a hráškem. Dárky nosí Ježíšek nejčastěji pod živý stromeček se špičkou. Používání technologií se během vánočních svátků snažíme omezovat. Uváděli to Češi všech věkových kategorií v nejnovějším průzkumu společnosti ESET.
Přečíst článek