Google testuje přihlašování k účtu přes telefon, bez zadávání hesla

Nový způsob přihlašování k osobnímu účtu na Googlu prostřednictvím telefonu, aniž by uživatel musel používat heslo, testuje tato globální internetová společnost. Vystupňovala tak svůj boj proti používání lehce zneužitelných hesel typu „12345“ nebo „heslo“.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Novinka má fungovat tak, že si uživatel nejprve na svém chytrém telefonu povolí možnost přihlašování k účtu na Googlu a sesynchronizuje si ho se svým počítačem. Poté mu při spuštění počítače a otevření jakékoli stránky služby od Googlu přijde zpráva na mobil, zda se chce přihlásit do Googlu. Pokud zvolí ano, počítač se přihlásí k účtu, a není třeba v prohlížeči vyplňovat žádné přihlašovací údaje.

Mobilní přihlašování k účtům Google vymyslel uživatel Googlu Rohit Paul, kterého firma přizvala k testování. „Pozvali jsme malou skupinu uživatelů, aby nám pomohla otestovat nový způsob, jak se přihlašovat k účtům Google bez používání hesla,“ potvrdil serveru VentureBeat.com mluvčí Google. Zkušební provoz probíhá jak na chytrých telefonech s operačním systémem Android, tak na platformě iOS. Uživatel, který zvolí možnost přihlašování k účtu na Google přes telefon, bude moci i nadále volit starý způsob přihlašování pomocí hesla. „Tato volba zůstává pro případ, že ji budete potřebovat,“ vysvětlil mluvčí Google.

Společnost považuje nový způsob přihlašování k účtu za účinnou ochranu proti phishingu. Vzhledem k tomu, že z telefonu se prakticky stává heslo, uživatelé nebudou moci své přihlašovací údaje prozradit třetí straně. Server VentureBeat.com mohl přímo vyzkoušet tento nový způsob logování a popisuje ho jako velmi jednoduchý a rychlý. Google počítá i s možností ztráty nebo krádeže mobilního telefonu a pro tyto případy umožňuje ve správě účtu zrušit možnost přihlašování přes mobil a ponechat si klasické přihlašování prostřednictvím hesla. To se uživatelům hodí i v případě, že se jim mobil vybije. Potom stačí na přihlašovací stránce pouze nastavit jiný způsob přihlašování k účtu.

Jestliže Google zaregistruje podezřelé chování uživatele při přihlašování, donutí jej podniknout ještě jeden nebo dva kroky, aby prokázal svoji totožnost. Pro tyto případy bude nutné uchovávat si i možnost přihlašování k účtu prostřednictvím klasického hesla.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat