Hacker způsobil falešný poplach v Dallasu, v noci spustil varovné sirény

Nepříjemný zvuk probudil tisíce lidí, obyvatelé Dallasu ho museli snášet přes půldruhé hodiny. Město muselo varovný systém deaktivovat.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Útočníka se dosud nepodařilo identifikovat, podle šéfa krizového štábu Dallasu Rockyho Vaze však zcela jistě nepochází z města a okolí. Hackerovi se podařilo minulý pátek čtvrt hodiny před půlnocí spustit všech 156 varovných sirén, které nepřetržitě vyzváněly až do čtvrt na dvě ráno, upozornil deník The Dallas Morning News. Během této doby vyslal neznámý útočník 60 pokynů k aktivaci varovného systému. Město jej nakonec muselo zcela odpojit a požádalo obyvatele, aby nevolali na tísňovou linku 911.

Prosby radnice ale nevyslyšelo na 4 400 obyvatel Dallasu, kteří linku zcela přetížili. Čekací doba na vyřízení tísňového volání se prodloužila z deseti sekund na více než šest minut. Dallaská radnice začala okamžitě pracovat na tom, aby se případ v budoucnu nemohl opakovat. Hrozí totiž, že by podkopal důvěru obyvatel ve varovné systémy a v případě skutečného ohrožení by je nikdo nebral vážně. Zahlcení tísňové linky navíc ohrozilo životy lidí, kteří si potřebovali skutečně přivolat pomoc.

Řada amerických měst používá zastaralé varovné systémy, což však není případ Dallasu. Je ironií osudu, že městská rada loni na podzim odsouhlasila investici téměř 600 tisíc dolarů (15 milionů korun) na inovaci systému včasného varování. Podle některých bezpečnostních expertů ale právě modernizace varovných systémů, které často pocházejí ještě ze 40. a 50. let minulého století, stojí za jejich zranitelností. Důvodem je jejich připojení k internetu a nedostatečné zabezpečení před průnikem neoprávněných osob.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat
Falešné faktury šíří v Česku malware

Neočekávaná faktura v e-mailu může obsahovat škodlivý kód

Podle poslední statistiky nejčastějších hrozeb pro operační systém Windows v Česku je s téměř pětinou všech detekcí největším rizikem stále spyware Agent Tesla. Nejčastější e-mailové přílohy, jejichž prostřednictvím se malware v říjnu šířil Českem, tentokrát odkazovaly na dokumenty k platbám, jako jsou faktury nebo potvrzení od přepravních společností.
Přečíst článek