Hackněte Pentagon, zaplatíme vám, vyzývá americké ministerstvo obrany hackery

S nezvyklou výzvou přišli bezpečnostní experti Pentagonu. Hledají hackery, kteří by se pokusili prolomit zabezpečení některé z jeho 488 internetových stránek.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Podle amerických médií se jedná o historicky první „soutěž hackerů“ iniciovanou federální vládou. Do operace „Hack Pentagon“ se však nemůže zapojit každý. Zájemci se nejprve musí přihlásit ministerstvu, které si ověří jejich totožnost a poté se s nimi domluví na konkrétním čase, kdy a kde se pokusí na stránky proniknout. Půjde tedy o řízené hrozby, které chce mít Pentagon pod kontrolou. Sám také zvolí systém, který má být napaden.

S testováním chce ministerstvo začít v dubnu

Hackeři, kteří najdou a označí slabá místa, získají finanční odměnu. Operace je naplánována tak, aby řízené útoky nenarušily kritickou část infrastruktury Pentagonu. Vzhledem k medializaci těchto plánů však nelze vyloučit ani paralelní nekoordinované útoky hackerů, kteří s Pentagonem nespolupracují.

Operace „Hack Pentagon“ je projektem agentury na obranu digitálních služeb federálního ministerstva obrany, která vznikla loni na podzim jako součást celoamerického úřadu na ochranu digitálních dat při Bílém domu ve Washingtonu.

Nejnovější aktivita amerického ministerstva obrany zapadá do nového národního akčního plánu na potírání počítačové kriminality, který nedávno zveřejnil americký prezident Barack Obama. Zároveň vznesl požadavek na zvýšení rozpočtu na boj s kyberkriminalitou o 19 miliard dolarů, což představuje nárůst o víc než třetinu oproti letošnímu roku. Obama tak reagoval na vlny útoků, jimž v poslední době čelí řada federálních úřadů v USA.

Hackeři například získali a prostřednictvím twitterového účtu zveřejnili jména víc než devíti tisíc zaměstnanců amerického ministerstva vnitra a tvrdí, že dokáží odkrýt totožnost přes 22 tisíc zaměstnanců Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), což jsou téměř dvě třetiny veškerého personálu FBI.

rozmazané ruce na klávesnici
Ilustrační obrázek

Loni v létě při nejmasivnějším kybernetickém útoku na americké federální úřady unikla osobní data více než 20 milionů státních úředníků. Před třemi lety Pentagon veřejně přiznal, že mnoho vládních webů – včetně diplomatických, ekonomických a obranných čelilo útokům hackerů z Číny. Ochranu před podobnými kybernetickými útoky považuje končící administrativa prezidenta Baracka Obamy za naprosto klíčovou záležitost.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat

Neočekávaná faktura v e-mailu může obsahovat škodlivý kód

Podle poslední statistiky nejčastějších hrozeb pro operační systém Windows v Česku je s téměř pětinou všech detekcí největším rizikem stále spyware Agent Tesla. Nejčastější e-mailové přílohy, jejichž prostřednictvím se malware v říjnu šířil Českem, tentokrát odkazovaly na dokumenty k platbám, jako jsou faktury nebo potvrzení od přepravních společností.
Přečíst článek
české uživatele ohrožuje malware, který krade hesla z internetových prohlížečů

Ukládáte hesla do prohlížečů? Útočníci k jejich odcizení stále častěji využívají malware Fareit

Password stealer Fareit, který dokáže odcizit uživatelská hesla, se v červenci šířil přes nové verze škodlivých e-mailových příloh. V pravidelném měsíčním přehledu kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku se objevil mezi třemi nejčastějšími riziky.
Přečíst článek