Tomáš Tesař

Tomáš Tesař, iphonephoto.cz

„Na internetu bych si vystačil jen s obrázky.“
Jaroslav Fabián
Total
0
Sdílení

Novinář a fotograf, který od roku 1996 působí v českých médiích. V současné době pracuje jako obrazový redaktor týdeníku RESPEKT. Projekt www.iPhonefoto.cz založil v září 2011 nejprve jako osobní blog. O dva roky později ho změnil na magazín.

Rozhovor s Tomášem Tesařem:

„Internet je pro mě nebe a peklo zároveň. Obrovský žrout času, ale taky zdroj informací a pro mě osobně, jestli to tak můžu říct, tak vzdělávací obrovská studnice možností a nápadů.“

Řekněte nám něco o sobě, jaká je Vaše profese?

Tak já jsem původně fotograf, začínal jsem jako píšící novinář a pak jsem se proměnil ve fotografa.

Dneska působím jako obrazový redaktor týdeníku Respekt a samozřejmě mám i svoje aktivity ve smyslu iPhone fotografie, což je moje asi největší hobby a zároveň věc, který se úplně na plno věnuju mimo tu klasickou práci.

Jak přesně Vám ovlivnily profesní nebo soukromý život technologie?

Poměrně zásadním způsobem, protože já jsem dřív technologie samozřejmě využíval, ale nepoužíval jsem je moc k práci. Ve smyslu nějaký kreativity nadstandard, to znamená, že jsem používal samozřejmě fotoaparáty, počítače, ale už jsem si třeba moc nehrál s nějakou výtvarnou složkou a nějakým prvkem, který by to zpestřil.

A to se mi stalo až s používáním technologií konkrétně od Applu, kdy jsem vlastně narazil na nový styl a žánr ve fotografii, což je ta iPhone fotografie. Tam u mě nastal poměrně velký zlom ve využívání technologií v praxi. Začal jsem být myslím kreativnější ve fotografii, a nebo i obecně v požívání některých nástrojů, který dneska člověk potřebuje k práci, ale i k zábavě.

Dřív jsem to měl jako věc, která byla součástí každodenního používání, ale moc mě to nebavilo. Jo, dneska je to zábavnější i pro mě.

Když jste mluvil o iPhonu, máte pocit, že iPhone je životní styl?

Nepochybně na začátku byl a myslím si, že je i dneska, ale určitě pro mě osobně není životním stylem ve smyslu třeba nějakého snobství nebo designu, což spousta lidí to přirovnání k tomu, že to má jenom vybraná skupina lidí.

Já si myslím, že dneska už to jednak nefunguje a jednak pro mě osobně to je jako velmi dobrej pracovní nástroj. Nechci říkat, že bych se smířil s tím, kdyby byl ošklivější, mně se ten design samozřejmě taky líbí, ale není to to nejzásadnější co na něm třeba já obdivuju, nebo proč ho používám.

Když se řekne internet a iPhone komunita, je pro Vás významná? Co máte nejradši na internetu v souvislosti s tím, co děláte?

Tak nepochybně samozřejmě sleduji hodně komunitní stránky, nebo lidi, kteří se zabývají tím, co mně je sympatický a co já propaguji a to je ta iPhone fotografie. To je pro mě asi nejzásadnější procento vyhledávání kromě běžných zpráv a informací, a potom určitě fotografie.

Ale pokud se ptáte na to, jestli iPhone je jistým měřítkem poměru mezi tím, co vyhledávám, a jak často, tak nepochybně ano.

Už Vás někdo kritizoval za to, že popíráte logiku, že fotografie by se měla pořizovat na fotoaparátu a ne na telefonu?

Spousta lidí mě kritizovalo na začátku před těma 3, 4 lety i spousta kamarádů a kolegů třeba z tý fotografický branže. Já jsem odolával, odolával a neustále obhajoval a argumentoval a dneska mám radost z toho, že samozřejmě pořád se najde spousta kritiků.

A já si myslím, že to je správně, ale mám radost z toho, že mnoho lidí, kteří na začátku říkali ty si se úplně zbláznil, co to je za manýru, tak dneska mi volaj, nebo mi napíšou třeba zprávu přes iMessage, že si pořídili iPhone a že jakou bych jim doporučil fotoaplikaci, nebo co bych jim doporučil třeba za autory nebo stránky, kde mají hledat nějkej zdroj a inspiraci. Kromě toho, že chodí na můj web a hledají a pátrají, co novýho se v tý oblasti děje.

A co byste tedy doporučil majitelům iPhonu, co by měli objevovat na internetu, aby pořídili lepší fotografie?

Myslím si, že by měli hledat hlavně autory, který už mají nějaký jméno a který to někam dotáhli, protože jsou dobrý v tom, jakým způsobem ten nástroj používají. To znamená zdroje, ať už různý blogy, a nebo weby, případně samozřejmě sociální sítě.

Např. Instagram, tam je spousta balastu a spousta fotografií, který jsou naprosto často i hnusný nebo i zbytečný, ale zároveň tam najdete v tom obrovským množství perly, který stojí za to a dají se samozřejmě velice snadno vyselektovat.

A když ty autory potom budete sledovat, tak pochopitelně je to pro vás určitý zdroj inspirace, a další věc je sledovat klidně i normální fotografie nebo normální fotografii jako takovou, prostě obecně se zajímat o obraz a vizualitu a snažit se to potom přenášet vlastně do tý malý krabičky nebo zpracovávat takovýhle věci třeba tou malou krabičkou.

Pomáhá Vám internet v tom, abyste se utvrdil býti ikonou české iPhone fotografie?

Nepochybně, samozřejmě bez sociálních sítí a tím pádem i internetu bych dneska asi těžko komunikoval se čtenáři nebo s lidmi, který přijdou poprvé na web a hledají nějaké informace.

Na druhou stranu umím si představit, nebo dřív jsem přemýšlel nad tím, jak by to vypadalo, kdyby nebyl internet, jestli by bylo možný vlastně to propagovat tou klasickou formou, starou metodou, že budete dělat výstavy v galeriích, že budete tvořit plakáty, že budete prostě dělat katalogy, a vůbec mi to nebylo nesympatický jo.

Nicméně v dnešní době bych to považoval, že by byl člověk malinko sám proti sobě, že se omezuje v tom, jak může snadno, nebo rychle šířit některý informace.

Co máte na internetu nejraději?

Obrázky. Já jsem v tomhle hrozně jednoduchý. Já bych si vystačil asi jenom s obrázky a s krátkými popisky samozřejmě u některých těch typů obrázků. Ale nejčastěji mimo obrázky určitě vyhledávám obecně vizualitu jako takovou a základní informace.

Já třeba bych ostatní věci vyselektoval. To mám jako s autem, a nebo třeba s telefony jo, nebo s foťáky dřív. Dneska třeba iPhone mi vyhovuje nějakou svojí jednoduchostí, v podstatě jako přímočarou cestou k tomu, co chci dělat a proč a nemusím komplikovaně vyhledávat a učit se něco navíc.

Dneska těch informací je samozřejmě čím dál tím víc a mně je v tomhle tom příjemné, že je to jednoduchý přímočarý nástroj.

Používáte cloud pro sdílení fotografií?

Používám, používám vlastně oba formáty nějakého externího ukládání obrázků a videí. Cloud jako takový základní, o kterém vím, že jako kdekoliv na světě, když budu potřebovat, tak se k němu můžu připojit, dostat.

A potom samozřejmě externí disk, který je pro mě jako určitou zálohou a zároveň jistotou nějakého většího úložiště.

Když bych Vás požádal o jednoduchou definici – co je internet podle Tomáše Tesaře?

(smích) Internet je pro mě nebe a peklo zároveň. Je to obrovská koncentrace zla – nepochybně, a zároveň obrovská koncentrace krásna a zdroj věcí, o kterých bych se neměl šanci dozvědět.

Dneska můžete pomocí internetu v podstatě zlikvidovat lidské životy, ať to zní jakkoliv strašidelně, prostě reálně to tak je.

Stejně tak ale můžete dneska během vteřiny zjistit, že se kamarádovi na druhý straně zeměkoule narodilo dítě a vy ho vidíte v podstatě krátce poté, co se narodilo. To je úžasný.

Takže pro mě to je opravdu nebe a peklo. Nic jiného mezi tím není. Žádná střední cesta neexistuje.

Co by Vám chybělo, kdyby nebyl internet?

Nejvíc by mi určitě chybělo, že nemůžu komunikovat s určitou skupinou lidí, protože já bych se strašně rád osobně potkával se spoustou kamarádů a přátel, ale nemám šanci. Časově to není možný, anebo ta vzdálenost to nedovoluje.

A díky internetu s nimi mám alespoň nějakou online komunikaci a jsem za to rád. To by mi chybělo asi nejvíc. Určitě by mi nechybělo rychlé zpravodajství, určitě by mi nechyběly nějaké různé statistiky a vůbec záplava různých dat, která pro mě nejsou primární.

Takže to by mi chybělo nejvíc – komunikace s lidmi, jako s lidmi, které mám rád, se skutečnými přáteli.

Pomáhá Vám internet nalézt jedinečnost ve Vaší iPhone fotografii?

Určitě, protože díky vyhledávání na internetu vlastně já vidím, co dělá konkurence. Nebo jakým směrem jdou někteří autoři a já se samozřejmě snažím odlišit.

Takže pro mě to je hledání jedinečnosti a vlastního rukopisu. Často jakoby váhám, jestli prostě dělám něco originálního, jestli to už nikdo neudělal a pro mě na internetu je plejáda záběrů, který já můžu nějak zkonfrontovat.

Děkujeme moc za rozhovor Tomáši. [ESET]

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat