Jak funguje virtuální privátní síť neboli VPN?

Zkratku VPN už jste nejspíš slyšeli, i my ji zmiňujeme poměrně často. Pojďme se podívat, co to znamená, a jak tato technologie pomáhá zvyšovat bezpečnost.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Virtuální privátní síť (zkráceně VPN) je řešení, které vytváří zabezpečené šifrované spojení pro surfování na internetu. Vytváří jakýsi virtuální tunel mezi vaším počítačem a cílovou internetovou stránkou. Používat ji lze jak na počítači, tak na telefonu.

Historii VPN lze vystopovat do roku 1996, kdy s touto technologií začali experimentovat v Microsoftu. Většina dnešních služeb ale vznikla mnohem později.

Dnes se nejčastěji využívá ve firmách pro práci z domova k bezpečnému připojení do firemní sítě, nebo je využívána v zemích, které neumožňují svobodný přístup k informacím. Pomocí VPN je možné obcházet cenzuru. Kvůli možnému využití necenzurovaného internetu některé země VPN zakázaly. Nelegální je například v Číně, Sýrii a Iráku. Není od věci, aby ji používali všichni uživatelé. VPN totiž značně přispívá ke zlepšení ochrany soukromí.

Jak VPN funguje?

Virtuální privátní síť vám poskytne prakticky dokonalé soukromí. Vaši IP adresu (což je elektronický indikátor, odkud se připojujete) změní, vaše vyhledávací dotazy a veškeré aktivity online zašifruje.

Standardně váš počítač komunikuje přímo s nějakou internetovou stránkou (přesněji serverem, na kterém stránka „běží“). Pokud využíváte VPN, tak nejprve požadavek projde přes VPN server, kde dojde ke zmíněné anonymizaci a zašifrování. Následně probíhá komunikace cílové stránky a vašeho počítače vždy přes tento šifrovaný server. Pro uživatele se ale nic nemění.

VPN stačí zapnout a následně už můžete bezpečně surfovat.

Soukromé neznamená absolutně anonymní. Poskytovatel služby VPN dokáže na základě tzv. logů (neboli technických záznamů) uživatele identifikovat, například na žádost policie.

Jaké jsou výhody a nevýhody?

Jak již bylo řečeno, VPN vám zajistí lepší ochranu dat. Je skvělá, pokud se připojujete přes nepříliš důvěryhodnou Wi-Fi.

Umožní obejít geografické omezení a připojit se ve vaší zemi na cenzurované stránky. Stejně tak se připojíte i na stránky, které váš zaměstnavatel či škola blokuje. Často to jsou stránky s obsahem pro dospělé, sociální sítě a podobně.

Nevýhodou může být zpomalení surfování. Pro někoho může být také problém, že poskytovatel VPN dokáže uživatele identifikovat. Některé firmy a stránky přístupy přes VPN blokují. Zpravidla jde o placené služby.

Existují i VPN zdarma?

Jen u nás existují desítky poskytovatelů VPN. Některé nabízejí i bezplatné nebo zkušební připojení. Pokud je ovšem něco zadarmo, obvykle bývají cenou vaše data. Pokud chcete své soukromí opravdu pečlivě chránit, vybírejte z placených služeb, které navíc nabízejí pokročilejší funkce. Ceny se pohybují v nižších řádech stokorun měsíčně.

Nastavit VPN můžete přímo ve Windows 10. Budete k tomu potřebovat adresu VPN serveru poskytovatele, kterou zjistíte při pořízení služby). Detailní návod k  nastavení najdete zde.

Jak si vybrat VPN?

Existuje řada autorit, které srovnávají kvalitu různých služeb. Jednou z nich je například cs.vpnmentor.com.

Většina poskytovatelů funguje celosvětově, což zajišťuje případnou vyšší anonymitu, ovšem někomu může vadit nastavení v cizím jazyce. Na trhu samozřejmě existují i čeští poskytovatelé.

Všichni renomovaní poskytovatelé nabízejí zkušební verzi nebo záruku vrácení peněz.  Případné zrušení VPN nemá žádný vliv na vaše internetové připojení.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat