jak poznat dezinformaci

Jak odlišit pravdivé zprávy od dezinformací?

Jak můžete v dnešní době plné AI technologií rozeznat ještě pravdu? Přečtěte si, jak si ověřit informace.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Šokující nebo nepravdivé zprávy nejsou žádnou novinkou. Často je ale velmi složité se v podobných zprávách zorientovat a rozpoznat, jestli je zpráva pravdivá nebo jde o dezinformaci.

Připomeňme si tedy, jak si informace, fotografie nebo videa kolující online ověřit či jak zhodnotit, zda se mohou zakládat na pravdě nebo jsou smyšlené, bez ohledu na motivaci autora.

Jak poznat dezinformaci

1. Použijme kritické myšlení

Zamysleme se, co informace/fotografie říká. Může se jednat o dezinformaci, tedy úmyslně vytvořenou zprávu, jejímž cílem je někoho zmanipulovat, ovlivnit či poškodit? Odpovídá místo a čas tomu, kdy se událost skutečně měla stát? Existuje více fotografií nebo videí, která situaci ukazují z jiného úhlu?

2.Ověřme si zdroj informací

Kdo je zdrojem informací a na jaké platformě byla zpráva uveřejněna. Jedná se o ověřený a důvěryhodný zdroj a médium nebo jde o anonymní příspěvek, případně neověřený profil na sociálních sítích?

3. Zkusme reverzní hledání

Objevuje se stejná nebo upravená fotografie i jinde na internetu? Nebo se jedná o starší fotografii, která byla dříve zveřejněná v jiném kontextu?

4. Podívejme se na fotografii detailněji

Je kvalita fotografie dostačující k tomu, abychom mohli s jistotou říct, že nebyla zmanipulovaná? Obsahuje meta data, která nám napoví, kdy a jakým zařízením byla pořízena?

5. Ověřme si, že zpráva již nebyla vyvrácena

Informace můžeme ověřit u renomovaných médií nebo na specializovaných webech, které se věnují vyvracení dezinformací a podrobují informace důkladné analýze jako jsou např. demagog.cz nebo hoax.cz.

Zároveň pokud zpráva nebyla potvrzena a nejsme si stoprocentně jistí její pravostí, vyvarujme se jejímu dalšímu sdílení, abychom se sami nestali součástí šíření dezinformací. Se současnou rychlostí technologického pokroku a zejména nástrojů umělé inteligence se budeme s upravenými nebo zcela falešnými materiály a informacemi setkávat stále častěji.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat