Jak vybrat paměťovou kartu pro váš chytrý telefon či tablet?

Nestačí vám kapacita paměti na vašem mobilním zařízení? Chtěli byste ji rozšířit zakoupením paměťové karty, avšak nevíte, jakou vybrat? Přečtěte si několik tipů, které vám pomohou se správně rozhodnout.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

V první řadě se ujistěte, že vaše zařízení paměťové karty podporuje, některé mobilní telefony nebo tablety totiž slot pro paměťové karty nemají. Pokud si u vašeho zařízení nejste jistí, tuto informaci najdete v návodu.

Typ karty

Před pořízením je potřeba ověřit, jaký typ karty je s vaším zařízením kompatibilní. Existují tři velikosti SD karet:

  • standardní SD karta (32x 24x 2.1mm)
  • Mini SD (21.5x 20x 1.4mm)
  • microSD (15x 11x 1mm)
SD karty
Ilustrační obrázek

Většina dnešních chytrých telefonů a tebletů využívá typ microSD.

Kapacita

Hlavním kritériem při výběru SD karty je samozřejmě kapacita paměti. Podle kapacity se karty dělí na dva hlavní typy: SDHC (Secure Digital High Capacity) a SDXC Secure Digital Extended Capacity).

  • SDHC nabízí 2 – 32 GB
  • SDXC nabízí 32 GB – 2 TB

Nezapomeňte však ověřit, jakou nejvyšší možnou kapacitu SD karty vaše zařízení podporuje. Mobilní telefony běžně podporují SDHC karty s maximální kapacitou 32 – 64 GB, před zakoupením karty si tuto informaci pro jistotu ještě ověřte.

Třída

Třída SD karet definuje maximální rychlost pro zápis a čtení. Uživatelé většinou používají SD kartu pro ukládání videí, obrázků nebo her, čím rychleji může zařízení číst a zapisovat data, tím plynulejší bude chod aplikací. Jednotlivé třídy se liší v minimální rychlosti čtení/zápisu:

  • třída 10 umožňuje 10MB/s
  • třída 6 umožňuje 6MB/s
  • třída 4 umožňuje 4 MB/s
  • třída 2 umožňuje 2 MB/s

Také se můžete setkat s třídou UHS-1 (10MB/s) nebo UHS-3 (30MB/s).

Výrobce

Značka paměťové karty nemá vliv na její parametry, od jednoho výrobce seženete více typů karet. Při výběru karty je důležité zkontrolovat její konkrétní parametry.

Nyní již víte, jak správně vybrat kartu a nic vám nebrání tomu, abyste kapacitu paměť na vašem mobilním zařízení rozšířili.

Pro správné zacházení s daty nezapomínejte na bezpečnost – při přihlašování k novým službám vytvářejte bezpečná hesla, neotvírejte podezřelé e-maily, nestahujte neznámé přílohy a aplikace stahujte jen z oficiálních obchodů. Vhodné je také používat kvalitní bezpečnostní aplikaci.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat