Laptop na stole

Jak zabezpečit počítač a telefon před odjezdem na dovolenou?

Pojistěte se před krádeží, ztrátou nebo napadením vašeho smartphonu a užijte si volné chvíle bez obav před nečekanými nepříjemnostmi.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Odjíždíte na dovolenou a berete si sebou notebook, tablet nebo chytrý telefon? Asi zbytečná otázka. Ale myslíte před odjezdem na jejich zabezpečení a ochranu dat? Tak jako se lidé pojišťují před úrazy a dalšími riziky spojenými s pobytem v zahraničí, měli by myslet i na kybernetickou bezpečnost. Chytrá zařízení obsahují řadu osobních citlivých údajů, často jejich prostřednictvím nakupujeme, přistupujeme do různých internetových účtů, komunikujeme… A ani si neuvědomujeme, že ke stejné veřejné wi-fi, kterou používáme v restauraci u moře, se nemusí připojovat pouze lidé s čistými úmysly.

Ale nemusí jít hned o promyšlený kybernetický útok. Právě o dovolených dochází nejčastěji ke ztrátám, zničení, poškození nebo krádežím telefonů, tabletů a dalších chytrých zařízení. První rada před dovolenou tedy zní: zálohujte! Veškerá potřebná data mějte uložena i mimo zařízení, na kterém je používáte. Ideálně v cloudu, abyste k nim měli přístup odkudkoli. Alternativou je pevné externí úložiště, které rozhodně nechte doma a stáhněte si do něj data ještě před odjezdem do zahraničí. Zálohování je důležité i z hlediska různých malwarových kampaní, především kvůli ransomwaru, který zašifruje obsah napadeného zařízení a požaduje po majiteli výkupné.

Co můžete pro zvýšení bezpečnosti učinit?

V chytrém telefonu se vyplatí před odjezdem na dovolenou vymazat všechny citlivé informace, které nebudete na cestách potřebovat a můžete si je opět nahrát po návratu domů. Zní to poněkud paranoidně, ale počítejte s tím, že můžete o svůj telefon přijít – ať již díky vaší zapomnětlivosti, nebo kvůli zlodějům. Z tohoto důvodu se také vyplatí mít na telefonu nebo jiném zařízení nainstalovaný lokalizační software, který odhalí, kde se přístroj zrovna nachází. Lokalizaci ztraceného nebo odcizeného telefonu, ale také možnost vzdáleného smazání dat a fotografování svého okolí (včetně případného zloděje) umožňuje například bezpečností aplikace ESET Mobile Security.

Zneužití ztraceného nebo odcizeného zařízení zkomplikuje silné přístupové heslo nebo biometrické přihlašování, kdy se do telefonu či tabletu dostane pouze oprávněný uživatel kontrolou otisku prstu. Pokud používáte hesla, je dobré je pravidelně měnit – ideální čas je po návratu z dovolené. Další slabinou chytrých zařízení je neaktualizovaný software a aplikace. Pokud je neaktualizujete pravidelně, představují slabá místa, kudy do zařízení může proniknout škodlivý software. Rovněž doporučujeme nepoužívat veřejné wi-fi sítě, především pak ty, které nejsou nijak zabezpečené přístupovým heslem.

Nastavte si telefon tak, aby se vás vždy zeptal, zda se může připojit k dané wi-fi síti

Můžete tak předejít tomu, že vás bude někdo prostřednictvím škodlivé či falešné sítě sledovat, dostane se do vašeho zařízení a zneužije ho. Chytrý telefon je dobré mít neustále po ruce. Předejdete tak tomu, čemu se říká “útok zlotřilé pokojské”. Nemusí jít samozřejmě jen o pokojskou, ale o kohokoli, kdo v době vaší nepřítomnosti získá přístup k vašemu přístroji bez vašeho vědomí, a může do něj nahrát například software sledující hesla.

Před odjezdem na dovolenou je také dobré myslet na nastavení roamingu a čerpání mobilních dat. V Evropské unii sice už platí jednotný ceník pro všechny členské země, ale při výjezdech mimo EU se může obvyklé surfování po internetu změnit v noční můru, jakmile vám po návratu domů přijde vyúčtování od vašeho mobilního operátora. Pokud si nejste jisti tarifem pro mobilní data v destinaci, kde budete trávit dovolenou, raději si je úplně vypněte a spolehněte se na zabezpečenou oficiální hotelovou wi-fi síť.

Nezapomeňte zabezpečit svůj počítač nebo mobil před případnou krádeží. Proti odcizení se dnes můžete chránit díky vhodnému bezpečnostnímu řešení ještě než vyrazíte na dovolenou.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat

Kyberbezpečnostní minimum: Jak správně a bezpečně procházet internet?

Kyberbezpečnost každého z nás začíná u našeho chování online – jak nakládáme s příchozí komunikací, jaké navštěvujeme stránky a jak dokážeme držet krok s novinkami ve světě technologií. V dnešním článku se podíváme na základy kybernetické bezpečnosti, které potřebujeme znát již při prvním otevření internetového prohlížeče.
Přečíst článek