Jak zabezpečit telefon před ztrátou

Telefon je náš nepostradatelný spojenec. Když o něj přijdeme zamrzí nejenom to, že musíme utrácet za nový, ale také to, že jsme přišli o data, fotky a kontakty. Co zařídit jako první při ztrátě telefonu, abyste nepřišli také o soukromí?
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Podle studie společnosti Prey z roku 2018 mezi jejími zákazníky je třetina ztracených mobilních zařízení ukradená, v ostatních případech lidé prostě telefon někde zapomněli či vytrousili. Telefony jsou dnes bez diskuze středobodem našich digitálních identit – používáme je ke čtení e-mailů, komunikaci s rodinou i přáteli, sdílení na sociálních sítích, při placení na internetu i v obchodech. Pokud o telefon jakkoli přijdeme, riskujeme i ztrátu dat a soukromí. Ruku na srdce, kdo se ze všech aplikací pravidelně odhlašuje?!

Zabezpečení telefonu začíná, když si ho pořídíte, dávno před tím, než hrozí jeho ztráta.

Zálohujte a data si bezpečně uložte

Dříve narozené ročníky si jistě pamatují, jak těžko se sháněly staré kontakty z mobilních telefonů, které ještě chytré nebyly. Dnes je možné všechna data – kontakty, fotky, údaje v aplikacích – zálohovat, takže o ně nepřijdete spolu s telefonem. V lepším případě byste měli mít tento krok vyřešený. Pokud ne, je nejvyšší čas. Variant je několik.

Do počítače můžete ukládat místní záložní soubor, který obsahuje všechny nezbytné položky, jako jsou kontakty, zprávy a fotografie. Nevýhodou je, že to musíte dělat ručně a pravidelně, například každý měsíc.

Další variantou je zálohovat v reálném čase do cloudu, tedy na Google Drive, iCloud, Dropbox a dalších. Můžete si nastavit automatické i ruční zálohování. Na automatickém zálohování je skvělé, že na něj nemusíte pamatovat. Obnova dat je rychlá, stačí se na novém telefonu přihlásit. Nejlepší způsob je mít vícero kopií a obě možnosti.

Zamkněte telefon jako Fort Knox

Pokud o telefon jakkoli přijdete, je důležité, aby se zloděj ani nálezce nedostali k datům. Telefon stačí jednoduše zamknout. V dnešní době nabízejí chytré telefony nespočet způsobů, jak. Nejlepší možností je kombinovat silné přístupové heslo a biometrický zámek, například otisk prstu.

Doporučujeme spíše se vyhnout gestům. Studie prokázaly, že většina uživatelů používá několik málo gest, která lze odhadnout, podle toho, zda je uživatel pravák či levák.

Podle dat počet lidí, kteří si zamykají obrazovku v Česku roste, letos je nezabezpečených telefonů jen málo přes 10 %. Aktuálně vede mezi uživateli otisk prstu a PIN kód.

Zkuste telefon najít

Řada bezpečnostních programů obsahuje funkci Anti-Theft, která možní telefon lokalizovat, pokud jej ztratíte. Podmínkou je nastavení funkce předem a mít v telefonu zapnutou GPS a mobilní data (jinak telefon najít nelze). Některé funkce umí vydat zvukový signál nebo vyfotit zloděje, což se může hodit i jako důkaz pro policii. Funkci doporučujeme využívat.

Pokud máte bezpečnostní program od ESETu, stačí se přihlásit na stránce my.eset.com  a přejít do části Anti-Theft.  Navíc můžete i na dálku telefon zamknout, pokud jinak zámek displeje nepoužíváte. Doporučujeme si podobnou službu vyzkoušet, hned jak si telefon pořizujete. A rovnou nastavit potřebné funkcionality tak, aby byl váš telefon vždy v bezpečí. Zcela poslední možností, kterou vám funkce nabízí, je také telefon na dálku vymazat, pokud víte, že se k vám již nikdy nevrátí.

Ukázka nastavení služby Anti-Theft od ESET

Modul Anti-Theft najdete v produktech ESET Smart Security Premium, ESET Internet Security a ESET Mobile Security. Další aplikace pro nalezení telefonu najdete v Google Play.

Pozor při hledání vhodné služby pro nalezení ztraceného telefonu, jako je v případě aplikace Cerberus, kterou lze stáhnout na internetu mimo oficiální obchod. Jedná se o stalkerware, který dlouho sužoval uživatele v Česku.

Když už nic jiného nezbývá

Pokud jste si jisti, že už své zařízení nikdy neuvidíte, měli byste kontaktovat svého operátora a nahlásit, že byl váš telefon ztracen nebo odcizen. Operátor deaktivuje vaši SIM kartu, aby nedošlo k jejímu zneužití. Počítejte s tím, že bude nutné ověřit, že danou SIM vlastníte, to jde například pomocí smlouvy.  Pokud je váš telefon pojištěný, můžete také kontaktovat pojišťovnu.

Dále se zkuste na dálku odhlásit ze všech služeb, kde je to možné. Zpravidla to jde po přihlášení na jiném zařízení, ovšem počítejte s tím, že v případě dvoufaktorové autentifikace u nastavených služeb bude nutné zadat kódy pro obnovení ke službám, pokud jste používali pro ověřování přístupu do služeb právě své odcizené zařízení. Také ve svém internetovém bankovnictvím nebo na infolince banky zablokujte platební aplikaci v telefonu. Máte tak jistotu, že nikdo nebude moci zneužít nejcitlivější data v telefonu.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat