Je mimozemský život zakódován v barvách?

Je možné vybírat planety vhodné k životu pomocí jejich zbarvení? Lisa Kalteneggerová, ředitelka institutu Pale dots na Cornellské universitě, přišla k důležité myšlence: zbarvení nativních bakterií může potenciálně zbarvit celou planetu, což by vědcům pomohlo zjistit, na které planety se vyplatí dívat blíže.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

„Vesmír je velký. Fakticky velký. To byste nevěřili, jak je hrozivě obrovitánsky velký, že z toho zůstává rozum stát. Myslíte si třeba, že drogerie ve vaší ulici je daleko, ale proti vesmíru je to úplný houby. Tak poslouchejte…”

Smysl této citace Douglase Adamse je pro nás zvlášť důležitý pro hledání života na jiných planetách. V roce 2017 odstartuje mise Transiting Exoplanet Survey Satellite, která by měla přispět k nalezení stovky potenciálních planet, které by byly schopné udržet vodu v kapalném skupenství, což znamená život. Možná. Ale kterou planetu si s omezeným časem a prostředky vybrat jako první?

Odpověď lze podle Lisy Kalteneggerové, ředitelky institutu Pale dots na Cornellské universitě, nalézt v barvách. Inspirována žluto-oranžovým zbarvením pramenu Grand Prismatic Spring v Yellowstonském národním parku, přišla k důležité myšlence: zbarvení nativních bakterií může potenciálně zbarvit celou planetu, což by vědcům pomohlo zjistit, na které planety se vyplatí dívat blíže.

Podobně, prostřednictvím infračerveného světla, byly zkoumány vytrvalé pozemské bakterie. Vynesením výsledků na barevné schéma (podobně, jak jsou vědci zvyklí mapovat jas hvězd) bakterie tvořily diagonální linii. Pomocí toho byli vědci schopni najít 137 mikrobiálních druhů a jejich unikátní barvy, které by v odrazu mohly naznačovat život na jiných planetách.

Není to zárukou nalezení mimozemského života, ale pokud výzkumníci váhají, které planety blíže zkoumat, barevný graf může být nejlepší volbou. Jak řekl Kaltenegger, “Není to tak, že na této planetě je život. Tato planeta je mnohem zajímavější, než ty ostatní. ”

Celou studii si můžete přečíst zde.

 

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat