Kauza ukradených údajů nevěrníků

Únik dat uživatelů mezinárodní seznamky Ashley Madison rozpoutal mediální bouři. Mnohým lidem se zvedl krevní tlak – co když se přijde na to, že byli na uvedené seznamce registrováni.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Úniky dat nejsou ničím výjimečným. Obchodníci s takto uniklými daty zažívají skvělé časy. Z obchodního hlediska téměř ideální obchod – levně získat, draze prodat. Pokud vám během včerejšího dne unikly informace o kauze, připomeňme, že došlo ke krádeži osobních údajů, hesel, e-mailových adres a reálných jmen registrovaných uživatelů služby Ashley Madison. Společnosti, jejímž heslem je “Life is short. Have an affair”, neboli “Život je krátký. Mějte milostný poměr”.

seznamka ashley madison

Nechci řešit kauzu jako takovou, protože k té už toho bylo napsáno dost. Pochopitelně se uživatelé této seznamky bojí, že jejich data uniknou, a někdo se dozví, že hledali milostný poměr. Vždyť jim Ashley Madison sliboval, dost možná je dokonce ujišťovali, že je služba bezpečná a hlavně diskrétní. Proč ale uživatelé neřeší, jaká data unikla, a co se s nimi může stát, pokud je opravdu někdo zpeněží?

V první řadě je třeba si uvědomit, že to rozhodně není první hack internetové seznamky, a rozhodně není poslední. Před nějakou dobou se totiž se stejným problémem potýkal Adult Friend Finder – server, který nabízí obdobné služby – tedy randění, nezávazný sex atp.

seznamka adult friend friend

Při čtení článků o úniku dat uživatelů jsem narazil na jeden zajímavý. Neřeší kauzu samotnou, zabývá se obecnými pravidly pro zakládání a dohledání e-mailových adres na většině podobných služeb.

K e-mailovým adresám, respektive ověření jejich existence v rámci uživatelského účtu, se dá dostat i jinak, než je prostý hack služby jako takové. Ashley Madison nedokázal ochránit data uživatelů před jejich odcizením. Na druhou stranu má dobře provedené stránky na obnovu hesla. Pokud někdo zkusí zadat vaší e-mailovou adresu,

zapomněli jste heslo?

dostane příkladnou odpověď:

zapomněli jste heslo?

Nelze tak jednoduše prostým zkoušením e-mailových adres zjistit, zda je na danou e-mailovou adresu vytvořen účet. Je třeba si uvědomit, že nelze spoléhat na diskrétnost a sliby služeb, u kterých si vytváříte účty. Mohli bychom moralizovat, že kdyby se na takovou službu neregistrovali, kdyby nevyhledávali “povyražení”, nemuseli by se nyní bát. Měla by z toho místo moralizování vyplynout otázka: „Jak s mými daty nakládají služby, které používám já, i když se nutně nemusí jednat o seznamky?“.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat
české uživatele ohrožuje malware, který krade hesla z internetových prohlížečů

Ukládáte hesla do prohlížečů? Útočníci k jejich odcizení stále častěji využívají malware Fareit

Password stealer Fareit, který dokáže odcizit uživatelská hesla, se v červenci šířil přes nové verze škodlivých e-mailových příloh. V pravidelném měsíčním přehledu kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku se objevil mezi třemi nejčastějšími riziky.
Přečíst článek