Kyjevské metro napadla nová varianta ransomware Diskcoder

Škodlivá kampaň vyřadila počítačové systémy na mezinárodním letišti v Oděse a dvou ukrajinských ministerstvech. Útok zasáhl kromě Ukrajiny i Rusko, Turecko a Bulharsko.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Několik dopravních společností na Ukrajině a některé nevládní organizace čelí útoku ransomware, který zašifroval jejich počítače. Podle veřejně dostupných zdrojů nefungují počítačové systémy v kyjevském metru, na mezinárodním letišti v Oděse, na ukrajinských ministerstvech infrastruktury a financí a také u řady organizací v Rusku.

ESET zjistil, že alespoň v případě metra v Kyjevě byl k útoku použit Diskcoder.D, nová varianta nechvalně proslulého ransomware Petya. Předchozí varianta Diskcoderu byla příčinou letošní červnové celosvětové kampaně ransomware.

Společnost ESET detekovala stovky výskytů škodlivého kódu Diskcoder.D, většinou v Rusku a na Ukrajině, ale také v Turecku, Bulharsku a dalších zemích. Bezpečnostní experti společnosti ESET pracují na komplexní analýze škodlivého kódu Diskcoder.D. Podle jejich předběžných zjištění používá tento ransomware k získání přístupových údajů na napadené systémy nástroj Mimikatz. Kromě toho také zároveň vytváří vlastní přístupové údaje, které nelze změnit. Analýza ransomwaru Diskcoder.D stále probíhá.

Ransomware text
Výzva ransomware Diskcoder.D k zaplacení výkupného

IoCs:

afeee8b4acff87bc469a6f0364a81ae5d60a2add

de5c8d858e6e41da715dca1c019df0bfb92d32c0 (install_flash_player.exe)

hxxp: //1dnscontrol.com/flash_install.php

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat
české uživatele ohrožuje malware, který krade hesla z internetových prohlížečů

Ukládáte hesla do prohlížečů? Útočníci k jejich odcizení stále častěji využívají malware Fareit

Password stealer Fareit, který dokáže odcizit uživatelská hesla, se v červenci šířil přes nové verze škodlivých e-mailových příloh. V pravidelném měsíčním přehledu kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku se objevil mezi třemi nejčastějšími riziky.
Přečíst článek