Levné brýle Ray-Ban? Raději ne

Před pár týdny zaplavila Facebook vlna podvodných reklam, které slibovaly výhodný nákup brýlí Ray-Ban za neuvěřitelné ceny. Pro šíření reklamy použili útočníky hacknuté účty uživatelů.
Martin Skýpala
Total
0
Sdílení

Po otevření reklamy došlo k přesměrování na podvodný e-shop a při „nákupu“ bylo nutné zadat podrobnosti o platební kartě.

Tento druh podvodu je v poslední době velmi populární a kromě Facebooku jsme podobné kampaně zaznamenali také ve službách jako je WhatsApp, Viber nebo iMessage. Aktuálně se útočníci vrátili k „oldschoolové“ e-mailové variantě.

nabídka brýlí ray-ban

V posledních pár měsících kolovaly internetem desítky tisíc takových podvodných e-mailů. Mezi nejvíce spamované země patřila Velká Británie, Japonsko a Španělsko. Útočníci zároveň rozšířili nabídku možnosti platby o další měny, takže zaplatit kromě dolaru šlo i například českou korunou.

graf spam e-mailů ray-ban

Pokud podobnou nabídku v e-mailové schránce najdete, buďte opatrní. Zatímco samotné prohlížení podvodného e-shopu nijak škodlivé není, požadavky na zadání jakýchkoli údajů včetně platebních ignorujte. Útočníci se potřebují dostat k citlivým informacím, a proto zcela schválně nepoužívají SSL certifikáty pro šifrování komunikace při odesílání informací i platební kartě. Získaná data potom mohou prodat nebo jej sami zneužít ve svůj prospěch.

Štěstí je, že všechny podobné podvodné kampaně se dají poměrně dobře identifikovat. Stačí zkontrolovat cenu nabízeného zboží v jiných obchodech. Pokud se cena opravdu zásadním způsobem liší, může jít o podvod a takový e-mail doporučujeme raději rovnou smazat.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat