nápis scam na klávesnici

Levné brýle Ray-Ban? Raději ne

Před pár týdny zaplavila Facebook vlna podvodných reklam, které slibovaly výhodný nákup brýlí Ray-Ban za neuvěřitelné ceny. Pro šíření reklamy použili útočníky hacknuté účty uživatelů.
Total
0
Sdílení

Po otevření reklamy došlo k přesměrování na podvodný e-shop a při „nákupu“ bylo nutné zadat podrobnosti o platební kartě.

Tento druh podvodu je v poslední době velmi populární a kromě Facebooku jsme podobné kampaně zaznamenali také ve službách jako je WhatsApp, Viber nebo iMessage. Aktuálně se útočníci vrátili k „oldschoolové“ e-mailové variantě.

nabídka brýlí ray-ban

V posledních pár měsících kolovaly internetem desítky tisíc takových podvodných e-mailů. Mezi nejvíce spamované země patřila Velká Británie, Japonsko a Španělsko. Útočníci zároveň rozšířili nabídku možnosti platby o další měny, takže zaplatit kromě dolaru šlo i například českou korunou.

graf spam e-mailů ray-ban

Pokud podobnou nabídku v e-mailové schránce najdete, buďte opatrní. Zatímco samotné prohlížení podvodného e-shopu nijak škodlivé není, požadavky na zadání jakýchkoli údajů včetně platebních ignorujte. Útočníci se potřebují dostat k citlivým informacím, a proto zcela schválně nepoužívají SSL certifikáty pro šifrování komunikace při odesílání informací i platební kartě. Získaná data potom mohou prodat nebo jej sami zneužít ve svůj prospěch.

Štěstí je, že všechny podobné podvodné kampaně se dají poměrně dobře identifikovat. Stačí zkontrolovat cenu nabízeného zboží v jiných obchodech. Pokud se cena opravdu zásadním způsobem liší, může jít o podvod a takový e-mail doporučujeme raději rovnou smazat.

Mohlo by vás zajímat

Pozor na falešné módy k populární hře Minecraft

Hráči populární hry Minecraft se mohli na Google Play setkat s podvodnými aplikacemi. Konkrétně šlo o 87 falešných herních módů, které je možné rozdělit do dvou kategorií – v první kategorii jde o downloader zobrazující reklamy, který ESET detekuje jako Android/TrojanDownloader.Agent.JL. Ve druhé jsou podvodné aplikace, které uživatele přesměrují na podvržené webové stránky a jsou detekovány jako Android/FakeApp.FG.
Přečíst článek

Indie čelí skandálu s únikem biometrických dat o 135 milionech občanů

Největší světový biometrický systém pro identifikaci uživatelů, indický Aadhaar, čelí kritice poté, co se ukázalo, že informace o 135 milionech občanů jsou veřejně k dispozici díky bezpečnostním chybám několika vládních institucí. Systém Aadhaar kombinuje údaje o jedinečném dvanáctimístném identifikačním čísle každého Inda s demografickými a biometrickými údaji, jako jsou otisky prstů, sken duhovky a fotografie na doklady.
Přečíst článek